Granica 50 pkt, oznaczająca wzrost aktywności przemysłowej, została przekroczona w poprzednim miesiącu, po raz pierwszy od kwietnia 2008 r. Analitycy oczekiwali spadku tego wskaźnika do 52,2 pkt, według X-Trade Brokers. "Dane HSBC dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego wskazują, iż w grudniu warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce uległy dalszej poprawie" - głosi raport.

>>> CZYTAJ TEŻ: Polskie firmy czekają na popyt z Zachodu

"Tempo wzrostu ilości nowych zamówień w zasadzie nie uległo większym zmianom w stosunku do listopada, natomiast mniejsze tempo wzrostu produkcji było zrównoważone przez wyższy poziom zatrudnienia w sektorze oraz znacznie dłuższy czas dostaw. Ilość otrzymywanych nowych zamówień wzrasta nieprzerwanie przez ostatnie trzy miesiące, co świadczy o ożywieniu w gospodarce i wzrastającym popycie na rynku. Dane z najnowszych badań wskazały na wyraźny wzrost ilości nowych zamówień zarówno z kraju, jak i z rynków eksportowych" - czytamy dalej.

Markit podkreśla, że w grudniu produkcja wzrosła piąty miesiąc z rzędu. Tempo tego wzrostu nieznacznie osłabło w stosunku do listopada, jednak nadal pozostało wyraźne.

"W najnowszych badaniach zaobserwowano oznaki powrotu presji na wydajność produkcyjną, z uwagi na fakt, że zaległości odnotowały najmniejszy spadek od kwietnia 2008 roku. Ponadto nasiliła się presja, aby redukować zapasy wyrobów gotowych, co w najnowszym okresie badań zostało zasygnalizowane przez rekordowo wysokie tempo spadku zapasów" - napisano w komunikacie.

W grudniu polscy producenci zatrudnili dodatkowych pracowników, w rezultacie, czego zarejestrowano pierwszy wzrost poziomu zatrudnienia od kwietnia 2008 roku. W ocenie ekspertów HSBC wyższy poziom zatrudnienia odzwierciedlił głównie dalszy wyraźny wzrost ilości otrzymanych nowych zamówień oraz dalsze próby zwiększania wydajności produkcyjnej.