GDDKiA chciała, by konsorcjum Alpine Bau, któremu Dyrekcja w połowie grudnia wypowiedziała kontrakt, opuściło plac budowy z końcem 2009 roku. Dyrekcja zapewnia, że oddanie do użytku tego odcinka nastąpi w marcu lub kwietniu 2012 roku. 

>>> Czytaj też: Wszyscy podwykonawcy budujący autostradę A1 otrzymają zapłatę

"Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek Alpine Bau wydał postanowienie, na mocy którego wykonawca musi opuścić teren budowy najpóźniej do 31 stycznia 2010 roku. Postanowienie sądu nie zmienia w praktyce nic, oprócz tego, że Alpine Bau ma prawo do pozostania miesiąc dłużej na budowie. Decyzja sądu nie wpływa też w żaden sposób na harmonogram przygotowania przetargu na wybór nowego wykonawcy prac na tym odcinku autostrady" - powiedział Hadaj. Dodał, że do przetargu ma dojść w kwietniu tego roku. Rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marcin Hadaj zapowiedział, że GDDKiA zaskarży postanowienie sądu, ponieważ "nie zgadza się z jego zapisami".

GDDKiA w połowie grudnia ub.r. wypowiedziała umowę Alpine Bau na budowę autostrady A1 od Świerklan do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Przyczyną było zbyt małe zaawansowanie prac budowlanych. Zobligowała wykonawcę do opuszczenia placu budowy. W grudniu decyzję Dyrekcji Alpine Bau uznała za bezzasadną i zapowiedziała kroki prawne przeciw GDDKiA. Firma uważa, że wypowiedzenie kontraktu ma na celu zatuszowanie wskazanych przez konsorcjum błędów popełnionych przez GDDKiA na etapie projektowania autostrady.

>>> Czytaj też: "Nie możemy dłużej tolerować opóźnień w budowie polskich autostrad"

Kontrakt na budowę odcinka autostrady płatnej Świerklany - Gorzyczki został podpisany 18 października 2007 r. między GDDKiA a konsorcjum Alpine Bau GmbH. Według Dyrekcji, stan zaawansowania prac na tym odcinku powinien obecnie sięgać 85 proc., a tymczasem jest to 50 proc. Winą za opóźnienie prac GDDKiA obarcza wyłącznie wykonawcę robót. Kolejny kontrakt na budowę tego odcinka autostrady ma zostać podpisany z wyłonioną w przetargu firmą, która opracuje nowy projekt, wykorzystując prace wykonane dotychczas przez Alpine Bau GmbH. Ogłoszenie przetargu planowane jest na kwiecień 2010 r., a podpisanie kontraktu na początku września tego roku tak, by prace zakończyły się do 31 marca 2012 r.

Wartość wypowiedzianego kontraktu opiewała na 273 mln euro. Jak podała wcześniej GDDKiA, w związku z odstąpieniem od umowy z winy wykonawcy, konsorcjum Alpine Bau GmbH zostanie obciążone karą umowną w wysokości 15 proc. wartości kontraktu. Będzie to kwota ok. 40 mln euro.