Północnokoreańska agencja KCNA nie wyjaśniła, na czym polega nowy status Nadzinu. Jednak obserwatorzy przypuszczają, że krok ten ma na celu pobudzenie rozwoju miasta i zwiększenie inwestycji zagranicznych - pisze japońska agencja Kyodo. Według KCNA, wiadomość o nadaniu Nadzinowi statusu "specjalnego miasta" ogłosiło w poniedziałek prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, czyli północnokoreańskiego parlamentu.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il polecił zwiększyć wymianę handlową w Nadzinie, kiedy w ubiegłym miesiącu był tu z wizytą - po raz pierwszy od utworzenia w mieście specjalnej strefy ekonomicznej. Gospodarka Korei Północnej jest centralnie planowana i w zasadzie zamknięta na rynki światowe.

Na początku grudnia władze w Phenianie zdecydowały się na reformę walutową; w jej ramach 100 starych wonów wymienianych jest na jeden nowy, ale na razie tylko do kwoty 100 tys. starych wonów na gospodarstwo domowe oraz dodatkowo po 50 tys. na jednego członka rodziny. Pozostałe pieniądze mają być deponowane w państwowych bankach.

Zdaniem ekspertów celem tej najbardziej drastycznej od 50 lat wymiany północnokoreańskich pieniędzy jest zdławienie gwałtownej inflacji oraz ograniczenie dochodów rozwijającego się handlu ulicznego.