"Mogę z optymizmem powiedzieć, że będzie zysk NBP i będzie to zysk niemały, w porównaniu z zyskiem który bank osiągała w latach 2004-2008. Nie chce mówić o liczbach, ale będzie to kwota jedna z wyższych patrząc na ten okres, choć nie najwyższa" - powiedział w Sejmie dziennikarzom prezes NBP Sławomir Skrzypek.

>>> Czytaj też: Skrzypek: IV kwartał będzie równie dobry, jak poprzedni

Prezes NBP dodał, że zgodnie z ustawą 95 proc. tej kwoty zostanie przekazane do budżetu państwa, ale jaka to będzie ostatecznie kwota okaże się za kilka miesięcy, po dokładnym przeanalizowaniu bilansu oraz po przeprowadzeniu audytu. "Niemniej analizując obecnie wstępne dane mogę z optymizmem stwierdzić, że będzie wpłata do budżetu i będzie to wpłata jedna z wyższych w historii kilku lat" - podsumował Skrzypek.

>>> Czytaj też: Narodowy Bank Polski rozpoczyna sprzedaż monet przez internet

W 2005 r. bank centralny wpłacił do budżetu państwa 4168,01 mln zł z zysku za 2004 rok wynoszącego 4387,64 mln zł. W kolejnych latach było to maksymalnie 2,5 mld zł, a w latach 2008-2009 NBP nie wpłacił do państwowej kasy ani złotówki. Wynikało to z faktu 12,4-mld straty zanotowanej w roku 2007 oraz decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o zatrzymaniu całego zysku za rok 2008 w banku w ramach rezerwy na ryzyko kursowe.

>>> Czytaj też: Największym wyzwaniem dla odchodzącego składu Rady Polityki Pieniężnej był kryzys