Niższe oprocentowanie depozytów w ciągu ostatniego miesiąca wprowadziło siedem banków z 33 uwzględnianych w naszym zestawieniu, a tylko jeden zdecydował się na podwyżki. W AIG i BNP Paribas spadło oprocentowanie kwartalnej, półrocznej i rocznej lokaty. Allianz Bank obniżył oprocentowanie kwartalnego depozytu, ale równocześnie podniósł stawki dla półrocznego i rocznego. W BGK spadło oprocentowanie lokaty na 3 i 6 miesięcy, a w mBanku na 3 i 12 miesięcy. Na niższą stawkę dla rocznej polisolokaty zdecydował się Lukas Bank, a w Toyota Bank obniżył oprocentowanie depozytu na 24 miesiące.

Skala obniżek jest dość nieznaczna. Banki nadal starają się pozyskiwać od klientów pieniądze na akcję kredytową. Zależy im też na zatrzymaniu pieniędzy tych, którzy zakładali lokaty na szczycie wojny depozytowej. Z drugiej strony wysokooprocentowane depozyty wciąż są dla banków drogie, więc w kolejnych miesiącach będą nadal powoli obniżały stawki, do czasu aż Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić stopy procentowe, co może nastąpić w drugiej połowie roku.

Jak co miesiąc sprawdziliśmy, w których bankach stawki oprocentowania są najwyższe. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne jest to oznaczone w tabeli. Jako że stawki lokat zmieniają się w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5 i 20 tys. zł, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata.

Najlepszą lokatę na kwartał na kwotę 5 tys. zł oferuje Noble Bank płacąc 5,65 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki, a więc odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,98 proc. W przypadku depozytu na 6 miesięcy liderem jest Meritum Bank, gdzie założymy lokatę z dzienną kapitalizacją przynoszącą 5,7 proc. w skali roku (7,04 proc. brutto). Jeśli chodzi o roczny depozyt na 5 tys. zł to najwyższe oprocentowanie ma Noble Bank i jest ono identyczne jak w przypadku lokaty na kwartał. Jeśli ktoś myśli o lokacie dwuletniej, to najwyższą stałą stawkę ma Toyota Bank – 6 proc., czyli 4,86 proc. po zapłaceniu podatku Belki. Bank Pocztowy oferuje 7 proc. w skali roku, ale jest to oprocentowanie zmienne. Co ciekawe w ciągu ostatniego miesiąca czołówka w zasadzie się nie zmieniła. Najlepsze oferty pozostają na tym samym poziomie. 

>>> Czytaj też: Ranking lokat terminowych – grudzień 2009

Jeśli chodzi o depozyty na większą kwotę, czyli w naszym zestawieniu na 20 tys. zł, to najlepszą kwartalną i półroczną lokatę ma półrocznych możemy znaleźć w Noble Banku, który oferuje 6 proc. (4,86 proc. netto). Najlepszy depozyt na rok znajdziemy zaś w Lukas Banku, który oferuje polisę lokacyjną z oprocentowaniem 5,1 proc. Ten produkt dzięki ubezpieczeniowej formule pozwala nie płacić podatku Belki, więc jego oprocentowanie jest porównywalne z tradycyjną lokatą na 6,3 proc. W przypadku dwuletnich depozytów na 20 tys. czołówka wygląda tak samo jak przy lokacie na 5 tys. zł. Najwyższe stawki mają Bank Pocztowy i Toyota Bank.

W przypadku większych lokat warto się jednak zastanowić nad podzieleniem oszczędności i założeniem kilku lokat z dzienną kapitalizacją. Takie lokaty pozwalają nie płacić podatku jeśli ich wartość nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych. Naliczane codziennie odsetki nie mogą bowiem przekroczyć 2,49 zł. Tylko do tej kwoty podatek jest zaokrąglany do zera. Jeśli myślimy o lokacie na 20 tys. zł możemy założyć dwa depozyty po 10 tys. zł z dzienną kapitalizacją i skorzystać z antypodatkowych lokat, które oferuje już 9 banków.