Kotwicą WIG20 jest dziś KGHM. We wczorajszym komentarzu giełdowym informowaliśmy, że podstawą wzrostów miedziowej spółki jest hossa na rynku surowcowym. Dzisiejsza sesja przyniosła odreagowanie na giełdach metali. Miedź tanieje z powodu obaw, że chiński rząd zaostrzy politykę kredytową , a to może stłumić zapotrzebowanie przemysłu na metale. Swoje robi też rekordowo wysoki poziom zapasów miedzi w Państwie Środka. To jednak nie jedyna przyczyna słabszego zachowania KGHM.

Na rynek napłynęły dziś rano informacje, że Skarb Państwa przystąpił do sprzedaży pokaźnego pakietu 20 mln akcji KGHM. W ubiegłym roku Skarb Państwa zapowiadał sprzedaż 10% walorów spółki z puli 41,79%. Transakcja ma być zrealizowana jeszcze w tym tygodniu. Rzecznik MSP nie chciał wypowiedzieć się na temat sprzedaży akcji KGHM, powołując się na fakt, że nie można komentować prasowych doniesień w trakcje giełdowych notowań. W grudniu nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy KGHM przyjęło zmiany dzięki którym została wzmocniona pozycja Skarbu Państwa. Za sprawą uchwał przyjętych przez NWZA główny akcjonariusz będzie miał możliwość samodzielnego zwoływania walnych zgromadzeń a najistotniejsza zmiana dotyczyła obniżenia kworum niezbędnego do podejmowania uchwał. W efekcie pomimo planowanej wcześniej transakcji sprzedaży pakietu akcji Skarb Państwa zachowa możliwość podejmowania strategicznych decyzji.

W połowie ubiegłego roku rząd uznał, że ze względu na strategiczne znaczenie KGHM działania prywatyzacyjne w spółce zostaną ograniczone jedynie do sprzedaży części posiadanego pakietu akcji. Wartość sprzedawanego udziału to ok.2 mld zł. Ostateczna cena transakcji nie jeszcze znana. Inwestorzy wiedzieli o możliwości redukcji udziału przez Skarb Państwa w listopadzie ubiegłego roku. Nie była jednak znana dokładna data przeprowadzenia transakcji. Korekta w notowaniach miedzi oraz sprzedaż KGHM przez Skarb Państwa ciążą na notowaniach KGHM, który traci dziś 3,3%.

Dzisiejsza sesja przyniesie kilka impulsów w postaci danych makroekonomicznych. Inwestorzy poznają odczyty indeksów opisujących koniunkturę w Strefie Euro. Z USA najważniejszą figurą jest tygodniowy raport dotyczący wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Notowania korygują indeksy giełd zachodnioeuropejskich. DAX traci 0,85%, natomiast FTSE250 zniżkuje o 0,3%.