Dwudniowa konferencja w paryskiej Ecole Militaire jest drugą edycją seminarium zorganizowanego rok temu pod przewodnictwem prezydenta Francji i byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira. Uczestnicy tegorocznego spotkania dyskutują o tym, jak zarządzać "nowym światem", który wyłonił się po globalnym kryzysie finansowym i gospodarczym.

Otwierając obrady premier Socrates podkreślił, że Europa potrzebuje lepszej koordynacji polityki ekonomicznej, by uniknąć powtórzenia się kryzysu gospodarczego.

>>> Czytaj też: "Winiecki: Nie uciekniemy przed kapitalizmem do lasu"

"Nie jest dobrą rzeczą, że Europa nie zawsze mówi jednym głosem w kwestiach ekonomicznych" - powiedział szef rządu Portugalii dodając, że należy to zmienić. Socrates w czwartek po południu będzie przyjęty w Pałacu Elizejskim przez prezydenta Sarkozy'ego.

Wśród uczestników seminarium są m.in. amerykańscy laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Joseph Stiglitz i Amartya Sen, znany ekspert gospodarczy Jeffrey Sachs i dyrektor generalna Banku Światowego Ngozi Okonjo-Iweala.

>>> Czytaj też: "Soros: dziki kapitalizm jest zagrożeniem dla demokracji"

Głos mają też zabrać ministrowie z kilku krajów, w tym Francji, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Konferencję zamknie w piątek wystąpienie francuskiego premiera Francois Fillona.