Według informatorów PAP, budowę księgi popytu na 20 mln akcji KGHM należących do Skarbu Państwa rozpoczęły cztery biura. Budowa księgi popytu (book building) polega na zbieraniu deklaracji zakupu akcji od inwestorów instytucjonalnych. Ma na celu ustalenie popytu na dane akcje oraz określenie ich właściwej ceny.

Jeden z informatorów PAP mówiąc o transakcji wypowiadał się o niej jako o transakcji "w trakcie", zaś drugi nie był pewny co do terminu i mówił, że jest ona prawdopodobna zarówno w czwartek, jak i w piątek.

Oczekiwana cena transakcji może być zbliżona do obecnej ceny rynkowej - wynika z wypowiedzi jednego z informatorów.

Rzecznik resortu Maciej Wewiór nie chciał potwierdzić PAP tej informacji. "Potencjalnych transakcji nie możemy komentować podczas notowań giełdowych" - powiedział PAP Wewiór.

MSP ma obecnie 41,8 proc. akcji KGHM, a w listopadzie minister skarbu informował, że w 2010 roku chce sprzedać poprzez giełdę pakiet akcji KGHM.

Zdaniem związkowców KGHM decyzja MSP o sprzedaży 10 proc. akcji miedziowej spółki jest fundamentalnie zła, ale nie podjęli oni żadnych decyzji o zorganizowaniu akcji protestacyjnych - powiedział PAP Józef Czyczerski, przewodniczący miedziowej Solidarności.

"Mamy ograniczony repertuar środków, co możemy zrobić?" - powiedział szef związku.

"Pakiet 20 mln akcji KGHM jest pokaźny i choć zapewne znajdzie nabywców bez większych problemów, to jednak widmo podaży tych akcji miało dziś bezpośrednie i pośrednie przełożenie na spadek WIG20. Bezpośrednie, ponieważ wartość KGHM stopniała dziś o 4,5 proc. wpływając mocno na indeks, a stopniała, gdyż rynek wyszedł ze słusznego zapewne założenia, że nie z premią, lecz dyskontem do obecnej (to jest wczorajszej) ceny rynkowej akcje będą sprzedawane. Pośrednią, ponieważ inwestorzy doszli do - zapewne również słusznego - wniosku, że ściągnięcie 2 mld PLN do kasy ministerstwa oznacza ich bezpowrotne ściągnięcie z rynku wtórnego, zatem fundusze, choć w dużej mierze pewnie te zagraniczne niż krajowe, będą mieć mniej środków za zakup innych papierów" - twierdzi Emil Szweda, analityk Open Finance.

Kurs akcji KGHM na zakończeniu sesji zatrzymał się na poziomie 104,1 zł, a obroty akcjami tej spółki należały dziś do najwyższych na GPW i wyniosły 500,02 mln zł.