Paweł Urbański, były prezes PGE, największej krajowej firmy energetycznej, i Janusz Sterna, były dyrektor ds. inwestycji w tej spółce, założyli firmę Inven Group, która przygotowuje projekty budowy elektrociepłowni opalanych biomasą.

– Proponujemy przedsiębiorstwom energetyki cieplnej, że zbudujemy im nowoczesne elektrociepłownie na biomasę w zamian za podpisanie kontraktu na odbiór ciepła – mówi Paweł Urbański, prezes Inven Group.

>>> CZYTAJ TEŻ: Zielona energia - z korzyścią dla środowiska czy też dla twojej kieszeni?

Niższe koszty

Pomysł Inven Group opiera się na projekcie wprowadzania zmian w polskim ciepłownictwie, które dziś oparte jest w około 90 proc. na węglu. Jego spalanie oznacza bardzo wysokie emisje dwutlenku węgla. Od 2013 roku polskie ciepłownie będą musiały kupować nawet 50 proc. uprawnień do emisji CO2, które teraz dostają za darmo.

Jeśli nie zmniejszą emisji tego gazu, to wskutek kosztów zakupów uprawnień do jego emisji, ceny ciepła mogą wzrosnąć nawet o 30 proc. Drogą do tego, żeby wzrost cen ciepła ograniczyć, są inwestycje w technologie wykorzystujące paliwa, których spalanie ogranicza emisję gazów cieplarnianych. W grę wchodzą głównie piece na gaz ziemny i właśnie biomasę.