Na początku roku specjaliści prześcigają się w przewidywaniach, co nadchodzące miesiące przyniosą na światowych giełdach. Bankierzy z Citigroup, Bank of America i Deutsche Bank spodziewają się w tym roku większej ilości debiutów na rynkach w Europie. Wartość IPO (z ang. pierwsza oferta publiczna) na giełdach Europy, Afryki i Środkowym Wschodzie była w zeszłym roku najmniejsza od 2003 r. i wyniosła niecałe 9 miliardów dolarów. W tym roku ma być ponad trzy razy lepiej. Większe ożywienie pod względem przyciągania nowych spółek na giełdę panowało na amerykańskim i azjatyckim rynku.

Motorem zwiększonej liczby debiutów na europejskich parkietach ma być prywatyzacja spółek państwowych oraz debiuty przeprowadzane przez firmy private equity. Wśród najważniejszych tegorocznych debiutów specjaliści wymieniają m.in. hiszpańską spółkę Amadeus IT Group SA, należącą do włoskiej grupy Enel spółkę Green Power, sprzedawaną przez grupę Blackstone firmę Travelport oraz Tauron Polska Energia.

Druga największa polska spółka energetyczna ma zadebiutować na warszawskiej giełdzie w połowie tego roku. Tauron chce pozyskać z rynku 4 mld złotych, które przeznaczy m.in. na budowę nowych bloków energetycznych w kilku elektrowniach. Z kolei na inwestycje w odnawialne źródła energii chce postawić inna z wymienionych wyżej spółek, czyli Green Power, która podobnie jak Tauron operuje w sektorze energetycznym.