Wydarzeniem piątku na rynkach finansowych była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. W oczekiwaniu na te dane notowania USD/PLN i EUR/PLN pozostawały stabilne, konsolidując się blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. Emocje rozpoczęły się po godzinie 14:30. Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych pozostał w grudniu na poziomie 10 proc., natomiast zatrudnienie w sektorze pozarolniczym zmniejszyło się natomiast o 85 tys. Rynek tymczasem oczekiwał odpowiednio odczytów na poziomie 10,1 proc. i -20 tys.

Umocnienie dolara wobec euro, jakie nastąpiło w reakcji na te dane, pomimo że szło w parze z realizacją zysków na rynkach akcji (a więc ze spadkiem apetytu na ryzyko), sprowokowało umocnienie polskiej waluty. Późniejsza zmiana tendencji na rynkach bazowych (umocnienie dolara, wzrosty na giełdach) już nie odwróciła tego procesu.

Dzisiejsza aprecjacja złotego to zdecydowanie popytowy sygnał. Takie zachowanie może sygnalizować, że przyszły tydzień przyniesie kontynuację tej tendencji. Kurs USD/PLN powinien przetestować poziom 2,80 zł, a EUR/PLN 4,03-4,04 zł.