Czego się spodziewać po znajomych?

– Nie licz na tę samą otwartość, jaka panowała dotychczas między tobą a kolegami o równorzędnej pozycji – radzi Miranda Kennet, specjalistka w dziedzinie treningu kierowniczego. Na przykład, z chwilą, gdy wspiąłeś się o szczebel wyżej, stracisz część przyjemności, jaką dają korytarzowe ploteczki. Zmienią się także robocze stosunki z „górą”.

– Teraz jesteś równy dawnym przełożonym – mówi Ben Williams, psycholog ds. korporacji, prowadzący praktykę w Edynburgu. – Z nimi także musisz zbudować nowe relacje.

>>> Czytaj też: Portale społecznościowe znacząco obniżają wydajność pracowników

Jak należy się zachowywać?

– Uważaj, by władza nie uderzyła ci do głowy – ostrzega Owen Morgan, dyrektor ds. działalności operacyjnej w firmie doradców Penna. – Nie powinieneś drastycznie zmieniać zachowania wobec niegdyś ci równych. Buduje na istniejącym zaufaniu i relacjach.

Jeżeli nie jesteś czegoś pewien, nie ma nic złego w tym, że poprosisz dawnych kolegów z większym doświadczeniem o radę czy pomoc. Nie trzeba, by to weszło w zwyczaj – ale odwołując się od czasu do czasu do ich wiedzy, pochlebisz im i wydasz się bardziej ludzki. Nie bój się wystąpić o szkolenie z zakresu zarządzania. Wiele osób, zwłaszcza na stanowiskach technicznych, dochodzi do wysokich pozycji dzięki posiadanym kwalifikacjom, ale nie mają w zasadzie żadnego doświadczenia w zarządzaniu.

A co ze starymi przyjaciółmi?

– W tym przypadku trzeba nakreślić linię demarkacyjną: musisz wyraźnie określić role i obowiązki wszystkich – także i własne – i zawsze grać czysto, bez względu na dotychczasowe więzi.

– Jeśli będziesz za bardzo kumplowski albo stronniczy, nie zrobi to wrażenia na przyjaciołach, natomiast zaszkodzisz swojej pozycji kierownika – mówi Miranda Kennet.