Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego tradycyjnie wręcza się podczas Spotkania Noworocznego Marszałka Wielkopolskiego. Laureaci nie byli obecni podczas uroczystości.

W uzasadnieniu Kapituły Nagrody czytamy o laureatach, że "tworząc firmę Solaris nawiązali do najlepszych tradycji wielkopolskiej pracy organicznej. Udowodnili, że w Wielkopolsce można produkować nowoczesne autobusy i tramwaje, które jeżdżą w wielu ważnych europejskich miastach".

"Przede wszystkim pokazali jednak, że ludzie, obdarzeni wiedzą, inteligencją i determinacją, potrafią tutaj osiągnąć sukces. To jest dla nas wszystkich wielkie dobro, służące również - przełamywaniu niesprawiedliwych stereotypów o Polakach" - powiedział marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Państwo Solange i Krzysztof Olszewscy są założycielami i zarządzają rodzinną firmą budującą autobusy, trolejbusy i tramwaje w podpoznańskim Bolechowie. Firma powstała w 1994 roku jako Neoplan Polska. Od 2001 roku po wykupieniu udziałów firmy Neoplan firma zmieniła nazwę na Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. Od 1 lipca 2005 - Solaris Bus & Coach S.A. Fabrykę w Bolechowie opuściło już ponad 5000 autobusów.

>>> CZYTAJ TEŻ: Solaris będzie produkować tramwaje na rynki zachodnie

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego wręczono po raz czwarty. Jako pierwsza otrzymała ją misjonarka Wanda Błeńska w 2007 roku, rok później nagrodzono naukowca, szefa Instytutu Zachodniego w Poznaniu prof. Annę Wolff-Powęską, a w 2009 - publicystę Stefana Bratkowskiego.

Kapuściński podczas swojej ostatniej wizyty w Poznaniu w 2006 roku powiedział, że chciałby ustanowić nagrodę dla tych wszystkich, którzy czynią dobro na całym świecie. Pomysł nagrody podchwycił Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił nagrodę.

>>> CZYTAJ TEŻ: Nasi przedsiębiorcy mają w Niemczech coraz lepszą markę