Jak poinformował PAP Sławomir Kabza z PR łódzkiego oddziału NBP pierwszymi monetami sprzedawanymi wg nowych zasad będą: moneta srebrna o nominale 10 zł oraz moneta złota o nominale 100 zł, poświęcone 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau.

Dodał, że odejście od sprzedaży monet kolekcjonerskich w kasach bankowych oznacza, iż miłośnicy numizmatyki zainteresowane kupnem monet będą musieli zarejestrować się w systemie "Kolekcjoner" na stronie www.kolekcjoner.nbp.pl i wziąć udział w aukcji.

W licytacji będą mogli uczestniczyć indywidualni kolekcjonerzy oraz firmy - zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Warunkiem udziału w aukcji będzie zarejestrowanie konta i aktywowanie go. Dla klientów z zagranicy przygotowany został serwis w języku angielskim.

>>> CZYTAJ TEŻ: Drożeją monety kolekcjonerskie, bo rośnie cena srebra

Aukcja będzie trwała trzy dni. W tym czasie każdy uprawniony użytkownik będzie mógł złożyć do pięciu ofert, obejmujących liczbę monet lub banknotów oraz ich proponowaną cenę. Po zakończeniu aukcji system przeanalizuje wszystkie oferty i na ich podstawie ustali ostateczną cenę sprzedaży monet lub banknotów kolekcjonerskich.

Monety uzyskane na aukcji będzie można odebrać w oddziale okręgowym NBP. Wtedy też będzie można zapłacić za monety. Firmy będą płacić przelewem. Planowana cena wywoławcza pierwszych licytowanych monet wynosi: dla srebrnej dziesięciozłotówki - 64 zł, a dla złotej stuzłotówki - 1142 zł.

Kabza przypomniał jednocześnie, że monety obiegowe, których emisja zwykle towarzyszyła emisji monet kolekcjonerskich będzie prowadzona nadal w kasach bankowych NBP.

>>> CZYTAJ TEŻ: NBP wyemituje srebrne monety z wizerunkiem Pileckiego