Za trzy tygodnie przedsiębiorcy będą mieli pierwszą w tym roku szansę zdobycia unijnego wsparcia na swoje inwestycje. Z harmonogramu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że 29 stycznia ogłosi ona konkurs na dotacje na zakup infrastruktury badawczej oraz na inwestycje związane z wzornictwem przemysłowym. Zainteresowane firmy będą mogły składać aplikacje dopiero od 15 lutego.

>>> CZYTAJ TEŻ: Biogaz ważny dla polskich wsi jak ropa dla Kataru

Z ubiegłorocznych zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że budżet konkursu będzie wynosił około 100 mln zł. Podobna kwota będzie do wzięcia w następnej edycji konkursu, która odbędzie się w drugiej połowie roku.

Działanie 4.2 cieszyło się w ubiegłym roku dużą popularnością, bo przedsiębiorcy wykorzystywali je do pozyskiwania wsparcia inwestycyjnego. Wystarczyło zgłosić zamiary wyprodukowania nowego wzoru przemysłowego (np. nowej butelki), by móc dostać dotacje na zakup niezbędnej w tym celu linii produkcyjnej.

Jak mówi DGP Tomasz Chmielecki, właściciel firmy doradczej Euro Grant Consulting, także w tym roku przedsiębiorcy będą mogli w ten sposób zdobyć pieniądze na swoje projekty, bo nie uległy diametralnej zmianie zasady przyznawania wsparcia. Jedyną nowością jest wprowadzenie punktów za udział w specjalnych szkoleniach.

– Dotyczą one zarządzania rozwojem nowego produktu z zastosowaniem wzornictwa przemysłowego. Najbliższe takie szkolenie odbędzie się 18 stycznia – mówi Tomasz Chmielecki.