Po stu latach panowania Stany Zjednoczone straciły pozycję lidera w motoryzacyjnym świecie. Podczas gdy w 2009 roku sprzedaż aut w USA spadła o 21 proc., w Chinach nastąpił wzrost aż o 46 proc. Chińczycy kupili o ponad 3 miliony samochodów więcej od Amerykanów. Rekord sprzedaży w zeszłym roku w Chinach ustanowił General Motors- 1,83 mln pojazdów.

Wzrost sprzedaży samochodów w Chinach następował od 1999 roku, a zwiększaniu się popytu na auta sprzyjał silny wzrost gospodarczy, średnio o 9 proc. rocznie. Około 30 lat temu milion Chińczyków posiadało własny pojazd, dziś jest ich ponad 50 milionów.

Koncerny motoryzacyjne zdają sobie sprawę z potencjału chińskiego rynku i w tamtą stronę kierują swoje zainteresowanie, gdy sprzedaż w Stanach spada. Giganci samochodowego przemysłu zapowiadają w Chinach kolejne inwestycje. Volkswagen zamierza wydać na ten cel 4 miliardy euro do 2011 roku, Ford buduje trzecią chińską fabrykę za 490 milionów dolarów, a Hyundai zapowiada zwiększenie mocy produkcyjnych w Chinach o 50 proc.