Decyzja Manchester United spowodowana jest olbrzymim zadłużeniem klubu. W najnowszym oświadczeniu zarząd zespołu z Old Trafford nie podaje jednak ile dokładnie wynosi dług klubu, wiadomo natomiast, że w poprzednim raporcie z działalności finansowej MU wyniósł on 699 miliona funtów. Wydaje się więc, iż szacowana kwota 500 milionów funtów, pochodząca z emisji obligacji, nie pokryje w całości zobowiązań ciążących nad drugą w tabeli Premiership drużyną piłkarską.

Rok 2009 okazał się dla klubu z Manchesteru niezbyt udany. Zespół musiał zapłacić prawie 42 miliony funtów odsetek od zaciągniętego wcześniej kredytu w wysokości prawie 510 miliona funtów. A gdyby nie transfer Cristiano Ronaldo do Realu Madryt, dzięki któremu klub zarobił 80 miliardów funtów, straty MU sięgnęłyby 31 miliardów funtów.

Na temat ewentualnej emisji obligacji należących do klubu spekulowano już od kilku tygodni. Jednak oficjalnie poinformowano o tym dopiero niedawno, kiedy to zarząd zespołu ogłosił, iż pre-tax profit za pierwsze półrocze 2009 roku wyniósł blisko 50 milionów funtów. 

Emisja własnych obligacji, celem pozyskiwania niezbędnych środków finansowych, nie jest nowością w Wielkiej Brytanii. W zeszłym tygodniu Uniwersytet Cambridge podał do wiadomości, iż w 2010 roku planuje sprzedać własne obligacje, pozyskując tym samym nawet 300 milionów funtów.