"W rozmowach ze strony PGNiG SA będą uczestniczyć Michał Szubski, prezes Zarządu, Radosław Dudziński, wiceprezes Zarządu ds. Strategii oraz dyrektor Departamentu Pozyskania Gazu Marian Łukaszewicz" - czytamy w komunikacie.

W listopadzie strony przyjęły tzw. pakiet uzgodnień zawarty we "Wspólnym oświadczeniu pomiędzy OAO Gazprom i PGNiG dotyczącym współpracy w sferze gazowej". Porozumienie zakłada zwiększenie wolumenu dostaw gazu rosyjskiego do Polski począwszy od dnia 1 stycznia 2010 roku do dnia 31 grudnia 2037 roku do poziomu 10,27 mld m3 gazu wg. polskiej normy oraz przedłużenie "kontraktu jamajskiego" o 15 lat, tj. do dnia 31 grudnia 2037 roku.

>>> CZYTAJ TEŻ: Dług Gazpromu wobec Polski wynosi już 410 mln dolarów

Spółka poinformowała wtedy, że podpisanie aneksu wymaga zmian w porozumieniu pomiędzy rządami Polski i Rosji Rosyjskiej "o budowie systemu gazociągów do tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 25 sierpnia 1993 roku wraz z późniejszymi zmianami".

Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ok. 14 mld m sześc., z czego ok. 30 proc. stanowi wydobycie krajowe. W 2008 roku OOO Gazprom Export dostarczyło do Polski ponad 7 mld m sześc. gazu. Import rosyjskiego gazu do Polski i jego przesył przez terytorium Polski odbywa się na podstawie długoterminowych kontraktów, zawartych na podstawie porozumienia międzyrządowego z 1993 roku i aneksów do tego porozumienia