Joeran Haegglund, szwedzki sekretarz stanu odpowiedzialny za przemysł samochodowy odwiedził główną kwaterę GM w Detroit, gdzie wyjaśniał, w jaki sposób Saab może otrzymać 400 mln euro pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Szwedzki urząd rejestru firm mianował już przedstawiciela GM i szwedzkiego prawnika do nadzorowania procesu likwidacji firmy. Przedstawiciel związkowców w radzie firmy Haakan Danielsson mówi, że Saab ma jeszcze materiały i komponenty na cztery tygodnie pracy. Firma wznowiła zresztą produkcję samochodów w miniony poniedziałek po czterotygodniowej przerwie.

CZYTAJ TAKŻE: Kto kupi koncern samochodowy Saab?

Rzecznik GM Chris Preuss potwierdził, że amerykański koncern „dokładnie studiuje” kilka ofert zgłoszonych przez zainteresowanych inwestorów. Do końca tygodnia ma pojawić w tej sprawie więcej informacji. 

Bob Lutz wiceprezes GM powiedział w tym tygodniu, że żadna z ofert kupna Saaba nie stanowi atrakcyjnej alternatywy dla całkowitego zamknięcia firmy i amerykański właściciel będzie kontynuował proces likwidowania marki. 

Kto jeszcze na placu boju

Tymczasem wiadomo, że na placu boju pozostało jeszcze kilku chętnych. Spyker Cars, holenderski producent sportowego super-samochodu przedstawił 7 stycznia zmodyfikowana wersję swej oferty z 20 grudnia. Genii Capital, firma privater equity z Luksemburga, która w zeszłym miesiącu przejęła większość aktywów zespołu Formuły 1 francuskiego Renault, także złożyła ofertę. Wśród pozostałych potencjalnych nabywców jest grupa inwestycyjna kierowana przez Jana Nygrena, byłego wicepremiera Szwecja i amerykańscy inwestorzy ze stanu Wyoming na czele z szefem firmy Merbanco, Chrisem Johnsonem.

CZYTAJ TAKŻE:  Spyker powrócił do rokowań z nową ofertą za Saaba

Szwedzki inwestor Lars Carlstroem współpracujący z firmą Genii powiedział, ze ich oferta jest podobna do propozycji Spykera. “Sfinansowanie transakcji nie stanowi problemu. My wiemy czego GM chce za Saaba. I jestem przekonany, że GM jeszcze przed końcem tygodnia ogłosi sprzedaż Saaba” – podkreślił Carlstroem.