Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o efektywności energetycznej. Określiło w nim krajowy cel w zakresie oszczędnego gospodarowania energią, zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej, a także zasady uzyskania i umorzenia świadectwa efektywności energetycznej oraz uzyskiwania uprawnień audytora efektywności energetycznej.
Projekt przewiduje, że zużywające energię osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne mające osobowość prawną zostaną zobowiązane do podejmowania działań w celu poprawy efektywności energetycznej.

>>> Czytaj też: Deweloperzy sami wystawią sobie świadectwa energetyczne

Sposób obliczania

Reklama
Efektywność energetyczną obliczać się będzie, biorąc pod uwagę wielkość efektu użytkowego danego obiektu urządzenia technicznego lub instalacji w typowych warunkach użytkowania lub eksploatacji oraz zużycie przez nie energii niezbędnej do uzyskania tego efektu. Efektywność energetyczna stanowić więc będzie stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego w typowych warunkach do ilości zużycia tej niezbędnej energii przez konkretny obiekt, urządzenie lub instalację.

>>> Czytaj też: Audyt energetyczny zwiększy energooszczędność

Zaproponowano, aby do 2016 r. uzyskano oszczędności energii finalnej w ilości nie mniej niż 9 proc. krajowego zużycia tej energii w 2007 r. Uzyskaniu oszczędności energii mają służyć zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki w projekcie przedsięwzięcia polegające na zmianach technologicznych obiektów, urządzeń technicznych lub instalacji, mające w rezultacie służyć poprawie efektywności energetycznej.



Nowe obowiązki

Dokumentem potwierdzającym, że została zaoszczędzona określona ilość energii w wyniku zrealizowania przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej, będzie świadectwo efektywności energetycznej. Wydawać je będzie prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) na wniosek podmiotu, który realizuje przedsięwzięcie służące poprawie efektywności energetycznej.
Projekt przewiduje nałożenie na przedsiębiorstwa energetyczne sprzedające energię elektryczną, ciepło lub gaz ziemny odbiorcom końcowym przyłączonym do sieci obowiązków związanych z uzyskaniem i umorzeniem świadectwa efektywności energetycznej. Przedsiębiorstwa będą musiały uzyskać takie świadectwa i przedstawić je do umorzenia prezesowi URE lub uiścić opłatę zastępczą do 31 marca każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy. Wpływy z niej będą stanowiły przychód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

>>> Czytaj też: Świadectwa energetyczne nie wpłyną na ceny mieszkań

Takiego obowiązku nie będą miały tylko przedsiębiorstwa energetyczne, które sprzedają ciepło odbiorcom końcowym przyłączonym do sieci, jeżeli wielkość mocy zamówionej przez tych odbiorców nie przekracza 5 MW.
We wniosku o wydanie świadectwa wskazuje się imię i nazwisko albo nazwę oraz adres podmiotu, który realizuje przedsięwzięcie służące poprawie efektywności energetycznej, oraz miejsce lokalizacji przedsięwzięcia, które ma służyć poprawie efektywności energetycznej, jego rodzaj i termin realizacji. Należy określić w nim także wartość świadectwa efektywności energetycznej, którą wyraża się w tonach oleju ekwiwalentnego.

Zasady przetargów

Przewiduje się, że przynajmniej raz w roku prezes URE będzie ogłaszał, organizował i przeprowadzał przetargi, aby w ten sposób wybrać przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej, za które można będzie uzyskać świadectwo. Przeprowadzał je będzie oddzielnie dla przedsięwzięć, które służą poprawie efektywności energetycznej przez zwiększenie oszczędności energii przez odbiorców końcowych lub przez urządzenia potrzeb własnych bądź przez zmniejszenie strat energii elektrycznej i ciepła w przesyle lub w dystrybucji.

>>> Czytaj też: Kolorowe certyfikaty energetyczne sprzyjają ochronie środowiska

Za mające służyć poprawie efektywności energetycznej uważać się będzie przedsięwzięcia dotyczące izolacji instalacji przemysłowych, modernizacji: oświetlenia, urządzeń potrzeb własnych, procesów przemysłowych, lokalnych sieci ciepłowniczych i lokalnych źródeł ciepła związanych z odzyskiem energii w procesach przemysłowych, oraz ograniczenia: przepływów mocy biernej, strat sieciowych w ciągach liniowych i strat w transformatorach.
Aby wziąć udział w przetargu, okres uzyskiwania oszczędności powinien wynosić co najmniej 15 lat. Będą też mogły być zgłaszane przedsięwzięcia z krótszym okresem, ale będzie to miało wpływ na przyznaną wartość świadectwa efektywności energetycznej.