"W roku 2010 spodziewamy się kilkunastu debiutów na rynku głównym i kilkudziesięciu na NewConnect" - powiedział prezes GPW Ludwik Sobolewski dziennikarzom na spotkaniu podsumowującym miniony rok.

>>> Czytaj też: "Chciałbym być tym, który wprowadzi GPW na parkiet"

Prognoza Sobolewskiego wydaje się być prawdopodobna, choć w ostatnich latach prezes GPW był nieco zbyt optymistyczny. Na początku 2008 r. spodziewał się blisko 70 debiutów na rynku głównych. Wtedy jednak załamanie na rynku finansowych zmniejszyło tą liczbę o ponad połowę.

W zeszłym roku na rynku regulowanym zadebiutowało 13 spółek, kolejnych 25 wprowadziło akcje na NewConnect. Pod względem wartości ofert warszawski parkiet okazał się trzecim w Europie. Z raportu IPO Watch Europe PricewaterhouseCoopers wynika, że wartość ofert pierwotnych na warszawskim parkiecie wyniosła w 2009 r. 1,59 mld euro. Ten rok może być jeszcze lepszy - jeśli swoje oferty przeprowadzą PZU, Tauron i Polkomtel.

Więcej debiutów w drugiej połowie roku

Jeśli przewidywania się spełnią i w tym roku na GPW zadebiutuje kilkanaście, być może dwadzieścia spółek, to i tak lepszym (pod tym względem) okresem będzie raczej druga połowa roku.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowych (na 30 grudnia 2009 r.) wynika, że w urzędzie złożonych jest 65 wniosków o zatwierdzenie prospektów emisyjnych, z czego 52 przypada na nowe spółki. W zeszłym roku KNF zatwierdziła łącznie 40 prospektów (dotyczących ofert pierwotnych, wtórnych a także dokumentów rejestracyjnych). Przedstawiciele KNF podkreślają jednak, że postępowanie w sprawie zatwierdzenia prospektu, w każdej chwili można zawiesić lub odwiesić.

>>> Czytaj też: Warszawska giełda liderem w Europie pod względem liczby debiutów

Jednym z największych debiutów roku może być oferta publiczna Polkomtela, która może być sposobem na wyjście ze spółki części jego polskich udziałowców. Jeszcze na początku listopada, powołując się na źródła nieoficjalne, dziennik "Parkiet" pisał, że Polkomtel może złożyć prospekt do końca 2009, a zadebiutować w I kw. 2010 r. Rzecznik firmy Adam Suchenek, w rozmowie z ISB, powiedział, że prospekt nie został jeszcze złożony. Nie podał daty, kiedy mogłoby to się stać.