MSP podało, że planuje zbycie akcji Enei w dwóch etapach: do 16 proc. akcji w transakcji poprzez rynki kapitałowe (I-szy etap), a następnie ponad 50 proc. akcji inwestorowi branżowemu (II-etap).

"Celem transakcji I-szego etapu jest poprawa płynności akcji Enea S.A. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i wprowadzenie spółki do głównych indeksów giełdowych. Transakcja I-etapu jest planowana jako transakcja typu 'fully-marketed offering' skierowana wyłącznie do krajowych i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych" - głosi komunikat.

>>> CZYTAJ TEŻ: Ceny energii dostarczanej przez Eneę wzrosną o 6 proc.

Globalnym koordynatorem i współprowadzącym księgę popytu będzie Credit Suisse, a role współprowadzących księgę popytu będą pełnić UniCredit i Citi, podał także resort. "Ministerstwo Skarbu Państwa jest również w trakcie finalizacji wyboru doradców finansowych i prawnych na transakcję II-giego etapu" - czytamy dalej w komunikacie.

W połowie grudnia wiceminister skarbu Jan Bury zapowiedział, że MSP może zakończyć sprzedaż ponad 50 proc. akcji spółki Enea inwestorowi branżowemu w maju-czerwcu. Wcześniej MSP miałoby sprzedać do 16 proc. akcji spółki na giełdzie.

>>> CZYTAJ TEŻ: Wielkie debiuty mogą zatrząść koniunkturą na giełdzie

Według stanu na 30 września br. (za raportem za III kw. 2009) najwięksi akcjonariusze spółki Enea to: Skarb Państwa (76,48 proc.), Vattenfall AB (18,67 proc.) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (2,50 proc.).