Być może przełom przyniosą dość istotne wydarzenia makroekonomiczne, jakie będą miały miejsce dzisiaj. Inwestorzy oczekują przede wszystkim na konferencję prasową z udziałem prezesa Europejskiego Banku Centralnego oraz na dane z USA o sprzedaży detalicznej. Na zaplanowanym na godz. 14.30 spotkaniu J. C. Trichet argumentował będzie decyzję w sprawie stóp procentowych, która zostanie przedstawiona o 13.45 (koszt pieniądza w strefie euro nie powinien ulec zmianie) oraz przedstawi wskazówki odnośnie przyszłych działań ECB w ramach prowadzonej przez niego polityki monetarnej. Uczestnicy rynku oczekują, iż Europejski Bank Centralny zachowa neutralne nastawienie do stóp procentowych. Z tego względu wszelkie ewentualne sygnały wskazujące na zaostrzenie stanowiska mogą prowadzić do umocnienia euro względem dolara.

Drugim kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest publikacja danych z USA o grudniowej dynamice sprzedaży detalicznej. Poznamy je o godz. 14.30. Ostatnie odczyty pozytywnie zaskakiwały inwestorów. Jeśli również dane za grudzień wpiszą się w ten trend, notowania amerykańskiej waluty zyskają istotne wsparcie. Wspomniane wydarzenia powinny zdominować dzisiejszą sesję, pozostałe raczej nie będą miały zbyt dużego wpływu na rynek walutowy.

Złoty na początku dzisiejszych notowań zyskuje na wartości. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej bardzo istotnego wsparcia na poziomie 4,0400. Jeśli przebicie tej bariery okaże się trwałe, polska waluta zyska potencjał do silnego umocnienia. Polskiej walucie służą dobre nastroje panujące na światowych parkietach. Wzrosty zanotowały wczoraj indeksy amerykańskie, dzisiaj zwyżkują indeksy w Azji i w Europie. W kolejnych godzinach pozytywna atmosfera na rynku powinna się utrzymać. Z Polski o godz. 14.00 poznamy dane o podaży pieniądza M3 oraz o inflacji konsumentów (CPI) w grudniu. Niewielki wpływ na notowania złotego może mieć tylko drugi z wymienionych wskaźników.