Południowokoreańskie Posco zwiększy w tym roku produkcję surówki o 16,6 proc, a grupa Rio, z siedzibą w Londynie, mówi o silnym wzroście popytu. Jej wydobycie rudy żelaza, niezbędnej do wyrobu stali, podskoczyło o 49 proc.

Producenci surowców korzystają z 17,7-proc. wzrostu chińskiego eksportu w grudniu, także przemysł USA rozwijał się w najszybszym tempie od trzech lat. Rynek stali powiększy się w 2010 roku o 9 ,2 proc. dzięki rosnącemu popytowi w USA, Japonii i Europie – prognozuje Światowe Stowarzyszenie Stali, WSA.

Chiński program stymulowania gospodarki szacowany na 586 mld dolarów walnie przyczynił się do wzrostu popytu na stal wśród producentów samochodów, firm budowlanych i producentów sprzętu AGD. Sprzedaż rudy żelaza z kopalń Rio Tinto w Australii osiągnęła kwartalny i roczny rekord. Posco, mające siedzibę w południowokoreańskim mieście Pohang, podało dzisiaj, że jego tegoroczna sprzedaż zwiększy się o 9,3 proc., a koncern zamierza niemal podwoić wydatki kapitałowe.

Mamy do czynienia z kolejnym mocnym kwartałem w produkcji rudy żelaza, napędzanej przez wysokie zapotrzebowanie w Chinach” – głosi oświadczenie Toma Albanese, szefa Rio Tinto. Za okres trzech miesięcy do końca grudnia wydobycie rudy żelaza przez koncern podskoczyło do 47,2 mln ton, wobec 31,8 mln ton przed rokiem. Produkcja za cały rok wyniosła ponad 217 mln ton, przebijając prognozy firmy. 

“Stalownie zwiększają produkcję, a to oznacza więcej rudy żelaza i węgla koksującego, co jest dobrą wiadomością dla takich firm, jak Rio Tinto” – mówi Charles Kernol, analityk w Evolution Securities w Londynie, monitorującej sytuację koncernów górniczych, w tym BHP Billiton I Rio Tinto.

Globalny popyt na stal zwiększy się w tym roku o 10 proc., a jej zużycie w Chinach, największe na świecie, będzie dalej rosnąć – prognozuje Posco.