FagorMastercook chce otworzyć fabrykę zmywarek i piekarników, a Samsung dwukrotnie zwiększyć moce zakładów przejętych od Amiki Wronki.

>>> Czytaj też: "Fabryka Samsunga może stanąć w Polsce"

Jak powiedział DGP Ireneusz Bartnikowski, prezes FagorMastercooka, we Wrocławiu, gdzie firma wytwarza ponad 1 mln pralek, chłodziarko-zamrażarek, kuchni i płyt grzewczych, powstaną fabryki zmywarek i wysokiej klasy piekarników do zabudowy.

Dzięki nowym przedsięwzięciom spółki, powstałej z połączenia rodzimego Wrozametu i hiszpańskiego Fagor Electrodomesticos, Polska umocni swoją pozycję pod względem produkcji AGD na arenie europejskiej. O ile eksperci nie byli pewni, czy przejęcie fabryki lodówek i pralek przez Samsunga za 204 mln zł od Amiki Wronki zapewni nam pozycję lidera, o tyle teraz są o tym przekonani, tym bardziej że Samsung zapowiedział zwiększenie produkcji.

Nową fabrykę (za 45 mln zł) planuje uruchomić w Rzeszowie Zelmer, który zwiększa sprzedaż w Rosji, Czechach, Bułgarii i na Słowacji.

>>> Czytaj też: "Zelmer wchodzi na nowy rynek sprzętu AGD"

Polsce wystarczyło zaledwie kilka lat, by z trzeciego miejsca awansować na pierwsze, pokonując po drodze najpierw Niemcy, a teraz Włochy.

– Nie ma dokładnych danych na temat liczby urządzeń produkowanych w poszczególnych krajach. Konkurencja ich nie ujawnia. Jest jednak pewne, że nowe fabryki zwiększą udział Polski w produkcji sprzętu w Europie – mówi Wojciech Konecki z Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD.

Obawia się jednak, czy nie okaże się to problemem.

– Może się to skończyć zablokowaniem dalszych inwestycji w naszym kraju – mówi Wojciech Konecki.

Grzegorz Hechłacz, właściciel firmy HGM, badającej rynek AGD, też uważa, że pozycja Polski umocni się po wybudowaniu nowych fabryk. Jest jednak zmartwiony, że mimo iż w Polsce więcej się produkuje, nie spada import AGD. 90 proc. produkcji idzie na eksport.

>>> Czytaj też: "Polska jest wyjątkiem - sprzedaż AGD wciąż rośnie"