Rodzina Glazera próbuje pozyskać 500 mln funtów poprzez emisję obligacji, ale zamierza poczekać z tą operacją do wydania 70 mln funtów na spłatę długu, żeby uniknąć negatywnego publicity – twierdza przedstawiciele klubu. Opcja transferu gotówki do Glazerów jest zwarta dokumentach dotyczących emisji obligacji.

Fani Manchester United są zaniepokojeni finansami klubu i jego zdolnością ściągania do zespołu nowych zawodników od czasu, gdy Glazerowie przejęli go za 790 mln funtów.

CZYTAJ TAKŻE: Fani Manchester United będą mogli kupić obligacje ulubionej drużyny

Przejęcie klubu zostało sfinansowane kredytem (senior debt), długiem z funduszu hedgingowego oraz akcjami. Podczas gdy senior debt na kwotę około 500 mln funtów został zabezpieczony finansami klubu, to rodzina inwestorów jest odpowiedzialna za spłatę 138 mln funtów pożyczki z funduszu hedgingowego. Z powodu odsetek w wysokości 14,25 proc. dług ten spęczniał do 202 mln funtów. 

United pożyczył 699 mln funtów w sierpniu 2006 roku i twierdzi, że na dzień 30 września miał 116,6 mln funtów w gotówce i lokatach. Klub mówi, ze emituje obligacje, aby spłacić 509,5 mln funtów z tytułu kredytu zabezpieczonego finansami klubu.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego piłkarskie kluby nigdy nie zbankrutują

Kierownictwo zespołu, na czele z szefem Davidem Gillem i szefem sztabu Eddem Woodwardem, uczestniczyło w prezentacji emisji, żeby wzbudzić zainteresowanie siedmioletnimi obligacjami. Zostały one zaadresowane do inwestorów w Hongkongu, Paryżu, Edynburgu i w Londynie

“Cala ta operacja z emisją obligacji nie ma nic wspólnego z finansami United, to tylko rodzina inwestorów dba o swoje własne interesy” – twierdzi Duncan Drasdo z Fundacji Zwolenników Manchester United, która prowadzi kampanię przeciwko Glazerom od czasu wykupienia klubu przez Amerykanów