Koncern wykorzysta Światowy Kongres Technologii Mobilnych w Barcelonie dla zaprezentowania nowego oprogramowania, noszącego nazwę Windows Mobile 7. Ale ostatecznej decyzji co do terminu jeszcze nie podjęto.

Microsoft liczy na to, ze program odrodzi zainteresowanie wśród konsumentów i producentów telefonów do Windows Mobile. Ostatnia wersja – Windows Mobile 6,5, która weszła na rynek w październiku – nie uczyniła zbyt wiele dla unowocześnienia oprogramowania – twierdzi Matt Rosoff z firmy Directions on Microsoft, w Kirkland, stanie Waszyngton.

"‘Im szybciej koncern pokaże Windows Mobile 7, tym lepiej” – podkreśla Rosoff – „Zwłoka będzie sugerowała, że system operacyjny do aplikacji mobilnych nie jest nowoczesny, mniejsze będzie zainteresowanie konsumentów a producenci komórek będą szukać innych opcji. 

Potentat z Redmond nie zdradził jeszcze żadnych szczegółów na temat nowego systemu. Rok temu szef koncernu, Steve Ballmer zapowiedział, że program pojawi się w 2010 roku

Windows Mobile stracił udział w rynku na rzecz iPhone’a firmy Apple, BlackBerry koncernu Research In Motion oraz modeli używających oprogramowania Android firmy Google – twierdzi firma badawcza Gartner. System Android jest darmowy, W zeszłym miesiącu Google zaprezentował własny telefon w oparciu o to oprogramowanie. 

Udział Microsoft w rynku systemów operacyjnych dla smartphonów skurczył się w trzecim kwartale do 7,9 proc. w porównaniu z 11 proc. przed rokiem, Research In Motion umocnił się do 21 proc. z 16 proc.., Apple powiększył się z 13 proc. do 17 proc., a udział Android wyniósl 3,5proc. Przed rokiem systemu jeszcze nie było.