Graham Birch, szef zespołu surowców naturalnych w BlackRock, od marca był na urlopie studyjnym i miał powrócić do pracy na początku roku, 49-letni finansista zajmuje się obecnie w Dorset gospodarzeniem na dużej farmie, liczącej 2300 akrów (931,5 ha).

„Muszę odetchnąć od City. Farmerstwo pochłania mi obecnie większość czasu” – mówi Birch, który jest teraz producentem mleka i zboża. 

World Gold Fund (Światowy Fundusz Złota), współzarządzany przez Evy Hambro, inwestował w akcje firm surowcowych i zarządza obecnie aktywami wartości 6,9 mld dolarów. Jego akcje są notowane w Luksemburgu, od końca 2000 roku wzrosły do wczoraj z 5,82 dolarów do 52,27 dolarów za papier.

Birch zarządzał lub współzarządzał jeszcze kilku innymi funduszami BlackRock. Kairerę rozpoczął jako analityk rynku firm górniczych w Panmure Gordon w 1984 roku, pracował także w Kleinworth Benson Securities, Ord Minnett, Mercury Basset Management i Merrill Lynch Investment Managers, które połączyły się z BlackRock w 2006 roku.

Birch jest absolwentem geologii górniczej na Imperial College, obronił też doktorat w tej samej dziedzinie w 1984 roku.

Jego farma produkuje 3 mln litrów mleka rocznie, które dostarcza do Dairy Crest Group, największego na Wyspach producenta mleka i serów.