Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (statystyki obejmują 28 państw, głównie UE) wynika, że w ubiegłym roku sprzedano w Europie 14 481 545 nowych samochodów, czyli o 1,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Na europejskim rynku motoryzacyjnym nie było jednak aż tak źle, jak w 2008 roku, kiedy sprzedaż spadła aż o 7,8 proc.

Największy wzrost w stosunku do 2008 roku nastąpił w listopadzie (26,6 proc.) i grudniu (16 proc.). We Francji rynek motoryzacyjny zwiększył się w ostatnim miesiącu poprzedniego roku o prawie 49 proc. w porównaniu z grudniem 2008 r. W tym samym czasie, najgorszy wynik pod względem sprzedaży nowych aut  zanotowała Łotwa - tutaj spadek sięgnął nawet 80 proc.

Liderem wśród producentów w Europie pozostaje Volkswagen, który zwiększył udział w rynku do 21,1 proc. Na drugim miejscu uplasował się Peugeot – 12,9 proc. W zeszłym roku swoją pozycję w świecie motoryzacji zwiększyli również Ford, Renault i Fiat. Wśród producentów luksusowych aut palmę pierwszeństwa dzierży Audi, tuż za nim są Mercedes-Benz i BMW.