Buzka wyróżniono za krajową i międzynarodową działalność społeczną, naukową i polityczną. BCC przyznaje Nagrodę Specjalną wybitnym osobistościom spoza środowiska przedsiębiorców, którzy przyczyniają się do rozwoju polskiej przedsiębiorczości i gospodarki rynkowej.

"Jerzy Buzek symbolizuje naszą europejską przygodę. Jego sposób działania, jego polityczna filozofia oraz życiowa droga zawierają w sobie istotę idei, która nazywa się Europa" - powiedział premier Donald Tusk, gratulując wyróżnienia przewodniczącemu PE.

Prezydent Lech Kaczyński wskazał na bogate doświadczenie polityczne byłego premiera. "Po raz pierwszy przedstawiciel +Nowej Europy+ pełni funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego" - podkreślił prezydent.

"Polskim przedsiębiorcom gratuluję innowacyjności oraz tego, ze w trudnych warunkach potrafią być konkurencyjni oraz otwarci na innych" - powiedział Buzek.

Dotychczas Nagrody Specjalne otrzymali m.in.: Margaret Thatcher, George Bush, Jacques Chirac, William Jefferson Clinton, Tadeusz Mazowiecki, Jan Nowak-Jeziorański, Lech Wałęsa.

BCC nagrodziło również honorowym piórem Aurora-BCC desygnowanego na komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego.

>>> Czytaj też: "Lewandowski: Europa nie jest gotowa na europejski podatek"

Złote Statuetki Lidera Polskiego Biznesu 2009 otrzymali m.in.: Agencja Ochrony Skorpion Security, Armatura Kraków, Energa, Orlen Centrum Serwisowe, PGNiG, Rossmann, Społem, Żywiec Zdrój. Nominacje otrzymało 25 firm.

Prezydent Lech Kaczyński podkreślał podczas Gali, że proces prywatyzacji nie może doprowadzić do osłabienia polskiego kapitału. "W Polsce jeszcze niejedno zostało do sprywatyzowania. Ale trzeba też pamiętać, że ta prywatyzacja musi być realizowana pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest to, że prywatyzacja nie może doprowadzić do osłabienia polskiego kapitału" - powiedział.

W ocenie prezydenta przychody z prywatyzacji nie mogą być sposobem na rozwiązanie problemów z finansami publicznymi. "To nie jest dobre rozwiązanie. Trzeba szukać innych, związanych z racjonalizacją wydatków" - podkreślił Lech Kaczyński.

"Polsce potrzebne są dobre wyniki gospodarcze, ale potrzebny jest również dialog oraz zasada równowagi między różnymi grupami. Wierzę w wolną konkurencję, ale pod jednym warunkiem, że jest ona uczciwa" - powiedział prezydent zwracając się do przedsiębiorców.

Na potrzebę dialogu między polityką i biznesem wskazał również prezes BCC Marek Goliszewski. Jak podkreślił, jak najszybciej należy przystąpić do strefy euro, ułatwić przepisy prawne przedsiębiorcom, czy też przyspieszyć prywatyzację.

Podczas Gali, wręczono również Medale Solidarności Społecznej - nagrody dla osób zaangażowanych społecznie, pomagających potrzebującym, propagujących ideę odpowiedzialności społecznej biznesu i budujących solidarność społeczną. Kapituła pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Jareckiego przyznała medal Zofii Żuk, Janowi Mikołuszko i Zbigniewowi Puckowi.

W tegorocznej gali uczestniczyło blisko 2 tysiące zaproszonych gości, m.in. przedsiębiorcy, członkowie BCC, parlamentarzyści, dyplomaci, naukowcy i publicyści.

Business Centre Club istnieje od 1991 r. Jest to klub przedsiębiorców i największa w kraju organizacja indywidualnych pracodawców. Zrzesza ponad 1,2 tys. głównie prywatnych firm, reprezentowanych przez blisko 2 tys. przedsiębiorców obracających kapitałem ponad 200 mld zł i zatrudniających 600 tys. pracowników.