"Perspektywy się poprawiły, przewidywany wzrost liczby zagranicznych wyjazdów turystycznych w 2010 roku wyniesie od 3 do 4 proc." - poinformowano w komunikacie UNWTO. Organizacja, której siedziba znajduje się w Madrycie, szacuje, że w 2009 roku liczba zagranicznych wyjazdów turystycznych spadła o 4 proc. i wyniosła około 880 milionów.

>>> Czytaj też: W czarterach miejsca już zajęte

"Turystyka międzynarodowa jest na drodze do poprawy po nadzwyczajnie trudnym roku 2009" - napisano w komunikacie. "Światowy kryzys gospodarczy pogłębiony przez niepewność związaną z pandemią wirusa grypy A/H1N1 sprawił, że rok 2009 był jednym z najtrudniejszych dla sektora turystycznego" - oświadczył sekretarz generalny organizacji Taleb Rifai.

>>> Czytaj też: Wycieczki w 2010 r. będą nawet o 30 proc. tańsze

Wpływy z turystyki spadły w 2009 roku o 6 proc. w porównaniu z rokiem 2008 - szacuje UNWTO. "Z doświadczenia wynika, że wpływy są mocno zależne od tendencji występującej w odniesieniu do liczby wyjazdów turystycznych, ale spadają szczególnie dotkliwie, kiedy czasy są trudne" - wynika z komunikatu.

>>> Czytaj też: Hiszpanie ostro konkurują o polskich turystów

Organizacja podkreśliła w poniedziałek szczególnie dobre wyniki w Azji, krajach Pacyfiku i Bliskiego Wschodu, pod względem liczby turystów, która zaczęła wzrastać tam już w drugim semestrze 2009 roku. Rok 2009 był szczególnie trudny w Europie - ze spadkiem liczby przyjeżdżających turystów o 6 proc. w całym roku, w tym o 10 proc. w pierwszym półroczu.