Kraje UE wyślą także ok. 150 policjantów w ramach europejskiej żandarmerii - wynika z deklaracji po nadzwyczajnym posiedzeniu w poniedziałek ministrów państw UE w Brukseli.

>>> Polecamy: Raport o pomocy dla Haiti

Jak ogłosiła na konferencji prasowej szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, 122 mln euro pomocy to pomoc humanitarna, z czego 92 mln euro to kwota zgłoszona przez poszczególne państwa UE. 30 mln euro będzie pochodzić z budżetu UE (w tym 3 mln euro, które zostało odblokowane przez Komisję Europejską natychmiast, na drugi dzień po trzęsieniu ziemi, w ubiegłym tygodniu).

>>> Czytaj też: Francja przekaże ONZ 10 mln euro dla Haiti

Ponadto KE zapowiedziała 106 mln euro na odbudowanie najbardziej niezbędnej infrastruktury oraz inne szybkie działania rekonstrukcyjne. Kolejne 200 mln euro z budżetu UE ma być wydane w średniej i długiej perspektywie.

>>> Czytaj też: Trzęsienie ziemi na Haiti będzie kosztować co najmniej 15 proc. PKB tego kraju

Miguel Moratinos, szef MSZ Hiszpanii, która w tym półroczu przewodniczy UE, poinformował, że ONZ zwróciło się do Unii o przysłanie policjantów na Haiti w ramach europejskiej żandarmerii. "Jesteśmy po wstępnych konsultacjach z kilkoma krajami UE i jesteśmy zdecydowani, by wysłać ok. 140-150 osób" - powiedział Moratinos.