Jakkolwiek pokonanie poziomu 4,0000 w notowaniach EUR/PLN może wydawać się nieuniknione, zdecydowane jego przebicie nie będzie łatwe – stanowi on bowiem bardzo silną psychologiczną barierę.

Złotemu pomogła dziś kolejna udana emisja polskiego długu – Ministerstwo Finansów zaoferowało 52-tygodniowe bony skarbowe o łącznej wartości 638 mln zł, popyt natomiast sięgnął prawie 4 mld zł. W środę odbędzie się aukcja obligacji 10- i 20-letnich, w ramach której zostaną sprzedane papiery o wartości 1,5 – 2,5 mld zł. Emisja ta, podobnie jak trzy poprzednie powinna stanowić wsparcie dla polskiej waluty.

Jutro z Polski napłyną dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw. Publikacje te nie powinny mieć jednak większego wpływu na notowania polskiej waluty – jej wartość w dalszym ciągu podążać powinna za nastrojami na światowym rynku finansowym, które z kolei kształtować będą popyt na krajowe aktywa inwestycyjne. 

Na rynku eurodolara miała dziś miejsce konsolidacja poniżej poziomu 1,4400. Niewielka zmienność spowodowana była z jednej strony brakiem istotnych publikacji makro ze światowych gospodarek. Ponadto na rynku brakowało dziś inwestorów z USA ze względu na tamtejsze święto rynkowe. Największy wpływ na jutrzejszą sesję może mieć publikacja wyników kwartalnych Citigroup – bank przedstawi swój raport jeszcze przed otwarciem notowań na Wall Street.