Najlepsze konta oszczędnościowe oferują w tej chwili Eurobank, Polbank i BNP Paribas Fortis – wynika z rankingu przygotowanego przez Open Finance. Wszystkie te banki oferują konta z dzienną kapitalizacją odsetek. Dzięki temu można uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych, a więc dochody są wyższe.

– Jeśli konto z dzienną kapitalizacją ma oprocentowanie wynoszące 5 proc., to odpowiada to tradycyjnemu rachunkowi z oprocentowaniem 6,17 proc. – mówi Mateusz Ostrowski z Open Finance. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby nie płacić 19 proc. podatku Belki, kwota oszczędności na koncie nie może przekroczyć ok. 18 tys. zł. Dlatego, gdy dysponujemy wyższą kwotą oszczędności, bardzo ważna jest informacja o tym, ile takich rachunków można w danym banku otworzyć.

>>> CZYTAJ TEŻ: Czy konta oszczędnościowe zastąpią klasyczne konta?

– W Eurobanku można założyć najwięcej, bo aż 15 kont oszczędnościowych. BNP Paribas Fortis pozwala na założenie 4 kont, a Polbank 3 – mówi Mateusz Ostrowski.

Zwycięzcą naszego rankingu jest Eurobank, który może się pochwalić oprocentowaniem na koncie wynoszącym 5,05 proc. Wyższą stawkę, bo 5,35 proc., znajdziemy w Polbanku, ale tylko dla kwot do 5 tys. zł. Jeśli mamy większe oszczędności, to bank płaci 5 proc. w skali roku. Tyle samo (bez żadnego limitu) możemy zarobić w BNP Paribas Fortis. Wśród banków oferujących miesięczną kapitalizację odsetek najlepiej wypadł Getin Bank, w którym oprocentowanie wynosi 5,2 proc. (ale od tego zysku trzeba jeszcze zapłacić 19-proc. podatek). Na końcu rankingu kont oszczędnościowych jest Nordea Bank z oprocentowaniem konta w wysokości 2,4 proc., oraz Lukas Bank z oprocentowaniem 3,5 proc. W obu bankach kapitalizacja jest kwartalna.

>>> CZYTAJ TEŻ: Co zrobić, gdy raty kredytu mieszkaniowego Cię przerosną?

Oprocentowanie to najważniejszy, ale niejedyny czynnik decydujący o atrakcyjności kont oszczędnościowych. Warto też zwrócić uwagę na opłaty. W wielu bankach przy wycofywaniu pieniędzy z konta trzeba się liczyć nawet z dużymi opłatami. W BZ WBK taki przelew kosztuje nawet 20 zł (konto „a la Lokata”). Najczęściej jednak płacić trzeba tylko za przekazanie pieniędzy do innego banku. W trzech bankach, które są na czele naszego rankingu, wszystkie przelewy z konta oszczędnościowego na ROR są za darmo. W pozostałych instytucjach bezpłatna jest zwykle pierwsza wypłata w miesiącu.

>>> CZYTAJ TEŻ: Na czym możemy zaoszczędzić w 2010 roku?

Często trzeba też brać pod uwagę opłaty za prowadzenie zwykłego konta. W bankach oferujących dzienną kapitalizację odsetek jest to warunek założenia konta oszczędnościowego.– Obowiązek założenia konta oszczędnościowego to zachęta do przeniesienia się do tego banku z całymi finansami, a więc zapewnienia mu dodatkowych przychodów – mówi Mateusz Ostrowski.

W niektórych przypadkach samo konto oszczędnościowe też kosztuje. Chyba że klient przelewa określone kwoty na ROR. Np. w Eurobanku konto oszczędnościowe jest bezpłatne, jeśli miesięcznie na rachunek wpływa 800 zł.

>>> CZYTAJ TEŻ: Z jakich bankomatów wypłacać gotówkę – analiza kosztów