"Wydaje się, że problemy kredytowe Grecji mają głębokie korzenie i nie można ich szybko rozwiązać" - powiedział Takeshi Makita, ekonomista Japan Research Institute w Tokio. Jego zdaniem euro pozostanie pod presją wyprzedaży.

Wspólna waluta osłabiła się w środę na rynku międzybankowym w Londynie do 1,4167 USD, najniższego poziomu od 19 sierpnia 2009 r., z 1,4288 USD we wtorek po południu w Nowym Jorku. Euro spadło do 129,07 japońskich jenów ze 130,22 we wtorek po południu. Wobec australijskiego dolara euro jest wyceniane najniżej od września 2000 r. - osłabiło się do 0,6479.

>>> Czytaj też: BNP Paribas: ożywienie w Europie Środkowo-Wschodniej będzie płytkie

Moody's Investors Service podała we wtorek w komunikacie, że sukces planu budżetowego Grecji nie może być przyjmowany jako pewnik. Agencja utrzymała rating dla Grecji na poziomie A2. Jest on najniższy wśród 16 krajów strefy euro. Europejscy szefowie finansów ocenili, że kryzys fiskalny w Grecji wpływa negatywnie na inne kraje i zaapelowali do rządu tego kraju, aby wzmógł działania zmierzające do obniżenia deficytu budżetowego.

>>> Czytaj też: "Grecki plan stabilizacji pod lupą UE"