Inwestorzy wczoraj mogli po raz pierwszy handlować prawami poboru akcji nowej emisji Millennium. Po początkowym wzroście ich kurs w trakcie sesji spadał nawet o ponad 6 proc., pociągając za sobą w dół kurs samego banku. – Część inwestorów najwyraźniej nie chce brać udziału w nowej emisji Millennium – mówi Paweł Kubiak, makler DM BZ WBK. Mocny spadek kursu praw poboru wykorzystali arbitrażyści, czyli inwestorzy, którzy chcą zarobić na różnicy między ceną akcji Millennium już notowanych na warszawskiej giełdzie a kosztami udziału w nowej emisji.

>>> Polecamy: Bank Millennium planuje miliardową emisję w 2010 r.

– Jeżeli łączny koszt kupna praw poboru i zakupu akcji nowych emisji jest niższy niż cena rynkowa papierów, dla akcjonariuszy, którzy są teraz właścicielami akcji banku, w miarę sensowną operacją może być ich sprzedaż, kupno taniej praw poboru i zapisanie się na akcje w ofercie – dodaje makler z jednego z największych krajowych domów maklerskich.

Po godz. 13.00 jedna akcja banku kosztowała 4,36 zł po spadku o 4,60 proc., a prawo poboru 0,61 zł po spadku o 4,69 proc. Siedem praw poboru uprawnia inwestorów do objęcia trzech akcji nowej emisji Millennium. Oznacza to, że kupno takiej liczby praw i akcji nowej emisji kosztowałoby 12,97 zł. Natomiast kupno trzech akcji już notowanych 13,08 zł.

– Takie ceny nie dają możliwości dużego zarobku. Pojawiłyby się one, gdyby na rynku doszło do dużych wahań cen akcji Millennium, na które prawa poboru reagowałyby z opóźnieniem. Sądzę jednak, że kurs praw poboru będzie się poruszał w rytm ceny akcji banku. Widzieliśmy to na przykład w czasie niedawnej oferty PKO BP. Prawa poboru bardzo szybko reagowały na zmianę kursu akcji – mówi Tomasz Bursa z Ipopema Securities.

Prawa poboru na pewno zrealizuje główny akcjonariusz banku, portugalski BCP. W ten sposób utrzyma swój stan posiadania po emisji i będzie miał 65,5 proc. akcji Millennium. Bank chce pozyskać ze sprzedaży akcji około 1 mld zł. Większość pieniędzy przeznaczy na rozwój akcji kredytowej, przy czym ok. 75 proc. środków ma wesprzeć rozwój kredytów dla firm. Według analityka Ipopema Securities wzrost udziału banku w segmencie korporacyjnym, który ma się odbyć między innymi poprzez działalność w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw, może być trudny.

>>> Czytaj także: Bank Millennium tnie koszty

– Bank nie ma długiego doświadczenia w tym segmencie. W długim terminie taki sposób działania wydaje się atrakcyjny, ale konkurencja zapewne będzie tam bardzo duża – dodaje. Podczas pierwszego dnia notowań właściciela zmieniło 10,8 mln praw poboru banku. Na zamknięciu jedno prawo poboru kosztowało 0,58 zł po spadku o 19,4 proc., a akcja Millennium 4,32 zł po spadku o 5,5 proc.

NOWA EMISJA

Kalendarium emisji nowych akcji Banku Millennium

20–25 stycznia – notowanie praw poboru na GPW

20–28 stycznia – zapisy na akcje

8 lutego – przydział oferowanych akcji

12 lutego – najpóźniej tego dnia odbędzie się pierwsze notowanie praw do akcji