– W 2009 roku nasze przychody wyniosły 1,34 mld zł i były zgodne z przewidywanymi – mówi Jorgen Bang-Jensen, prezes P4, czwartego co do wielkości operatora komórkowego w Polsce. W porównaniu z 2008 rokiem przychody zwiększyły się o 59 proc.

P4 jako pierwszy operator komórkowy ujawnił wyniki za 2009 rok. Wyniki pozostałych poznamy w ostatnich dniach lutego. Operator sieci Play poinformował, że na poziomie zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) odnotował stratę. Nie podano jej wielkości. Prezes spółki JBJ dodał, że od sierpnia w każdym kolejnym miesiącu EBITDA był dodatni.

>>> CZYTAJ TEŻ: Sieć komórkowa "wRodzinie" próbuje pozyskać nowych klientów

72-proc. wzrost

W końcu grudnia 2009 r. sieć Play obsługiwała 3 mln 449 tys. kart SIM, z których 39,7 proc. należało do abonentów. W skali roku liczba SIM wzrosła o prawie 72 proc. Prawie 350 tys. SIM stanowiły karty wykorzystywane do transmisji danych w usłudze Play Online. Rok wcześniej było ich 78 tys.

– Na koniec 2009 roku nasze zadłużenie w bankach wynosiło 390 mld euro. W tym roku zaczniemy spłatę kredytów – mówi prezes P4. Kredyty zostały udzielone przez China Development Bank i są przeznaczone na inwestycje. W 2009 roku P4 zainwestował ponad 600 mln zł wobec 580 mln zł w 2008 roku.

W ubiegłym roku firma zbudowała 2311 stacji bazowych działających w technologii GSM z wykorzystaniem częstotliwości 900 MHz. Liczba stacji bazowych, za pomocą których P4 świadczy usługi trzeciej generacji, wzrosła z ponad 2100 do ponad 3500. W efekcie w zasięgu usług GSM Play mieszka obecnie 61 proc. Polaków, a w zasięgu usług 3G – 85 proc. Dzięki umowie o roamingu krajowym z Polkomtelem, największym operatorem komórkowym w Polsce, z usług Play można korzystać praktycznie w całym kraju.

>>> CZYTAJ TEŻ: Połączenia do Playa z Ery, Plusa i Orange będą tańsze

Roaming może być tańszy

– W końcu 2009 r. podpisaliśmy nową umowę roamingową z Polkomtelem – ujawnia Jorgen Bang-Jensen, odmawiając podania szczegółów.

Z informacji DGP wynika, że stawki za minutę rozmowy są w niej o kilkadziesiąt procent niższe niż w poprzedniej i nie przekraczają 15 gr. Obniżone są też stawki za transmisję danych w roamingu krajowym.

– Nasze cele na ten rok to ponad 2 mld zł przychodów i ponad 4,5 mln aktywnych kart SIM. Inwestycje będą niższe niż w 2009 roku. Skupimy się przede wszystkim na poprawie jakości sieci – mówi prezes P4. Dodaje, że w całym 2010 roku firma będzie miała dodatni EBITDA. Nie ujawnił oczekiwanej wysokości zysku na tym poziomie.

P4 zamierza uczestniczyć w przetargu na częstotliwości 2,6 GHz, które umożliwiają świadczenie usług w technologii LTE (tzw. czwarta generacja) w miastach. Nie ujawniono, czy chce startować w tym przetargu sam, czy w konsorcjum z innym operatorem.

>>> CZYTAJ TEŻ: Wojna cenowa na rynku komórek skończy się w 2010 roku