To duże zaskoczenie dla firm, które przymierzały się do wyścigu po ostatnie pieniądze z UE na odnawialne źródła energii z funduszy unijnych na lata 2007–2013. Zgodnie z wcześniejszymi planami konkurs miał wystartować w styczniu. Jednak ostatnia zmiana harmonogramu naborów w programie Infrastruktura i Środowisko nie pozostawia złudzeń: konkurs został wstrzymany przez Ministerstwo Gospodarki aż do odwołania.

>>> CZYTAJ TEŻ: Polska będzie musiała wydać na rozwój zielonej energii 60 mld zł

Resort gospodarki uważa, że przyczyną opóźnienia jest długotrwały proces oceny wniosków o dotacje, które wpłynęły w ubiegłorocznym konkursie. Trwają także prace „nad zmianami w systemie instytucjonalnym wdrażania funduszy unijnych”. Nie wiadomo, co kryje się za tym sformułowaniem. Branża spekuluje, że od podziału unijnych dotacji może zostać odsunięty Instytut Paliw i Energii Odnawialnej – instytucja, która przeprowadziła konkurs w 2009 roku. Jeśli tak się stanie, to firmy będą musiały poczekać co najmniej kilka miesięcy na wyłonienie nowej instytucji, która będzie odpowiedzialna za ocenę wniosków.

>>> CZYTAJ TEŻ: 2010 będzie rokiem inwestujących w odnawialną energię

Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy ten nabór. Resort w poniedziałek zamierza wydać komunikat w tej sprawie. Konkurs będzie ostatnią szansą na sięgnięcie po unijne wsparcie na OZE. Jego budżet ma wynosić ok. 550 mln zł. Tak jak w poprzednim naborze (w I połowie 2009 r.) największym zainteresowaniem będzie cieszyło się wsparcie na farmy wiatrowe.

Zdaniem ekspertów, przesunięcie terminu da szansę większej grupie przedsiębiorców na przygotowanie swoich inwestycji do udziału w konkursie.

>>> CZYTAJ TEŻ: Brakuje zachęt do biogazowych inwestycji

– Zwłoka w uruchomieniu naboru ucieszy firmy, które nie zdążyły uzyskać wszystkich dokumentów koniecznych do złożenia wniosku lub zwiększających ich szansę otrzymania dotacji – mówi Szymon Żółciński z firmy doradczej Accreo Taxand. Stracą firmy przygotowane do konkursu, bo nie mogły rozpocząć inwestycji przed złożeniem wniosku o dotacje.