Przedstawiciele Niemiec powiedzieli „Financial Times”, że kraje strefy euro faworyzują Vitora Constancio, szef banku centralnego Portugalii na stanowisku wiceprezesa, co powinno powstrzymać „południową flankę” ugrupowania od starań o najwyższą posadę.

Jean-Claude Trichet, prezes EBC kończy kadencję w 2011 roku, a Mario Draghi, szef banku centralnego Włoch jest powszechnie uważany za głównego rywala Webera w zabiegach o sukcesję. „Szanse Webera rosną – będzie on miał doskonały punkt startowy [do objęcia sterów w EBC], jeśli Constancio zostanie wiceprezesem” – oświadczył jeden z niemieckich oficjeli, odnotowując, że kraje będą się rozglądać za kandydatem „z Europy Środkowej i Północnej, żeby zrównoważyć reprezentację Europejczyków z południa”.

CZYTAJ TAKŻE:  Kto zostanie wiceprezesem Europejskiego Banku Centralnego

Dyplomaci w Brukseli mówią, że jest jeszcze za wcześnie, aby twierdzić, iż Constancio ma zapewnioną nominację. Co jednak kluczowe dla Niemiec, Francja zasygnalizowała, że najpewniej poprze Portugalczyka .”To kandydat, którego oceniamy wysoko” – powiedział przedstawiciel władz w Paryżu. Francuski urzędnik określił walkę o stanowisko wiceprezesa, jako zastępczy bój o prezesurę, w sytuacji gdy kraje członkowskie starają się zapewnić równowagę zarówno pod względem geograficznym, jak i z uwagi na podejście do polityki monetarnej.

Weber jest uważany za jednego z największych „jastrzębi” wśród 22-osobowej rady zarządzającej, jeśli chodzi o rygorystyczne pilnowanie inflacji, natomiast Constancio, zajmując miejsce w „gołębim” skrzydle rady, jest bardziej zaniepokojony słabym tempem wzrostu gospodarczego.

Kierując się tą samą logiką, mówi francuski oficjel, Włochy popierają szefa banku centralnego Luksemburga, Yvesa Merscha – inflacyjnego jastrzębia z regionu Europy Północnej – w nadziei na przesunięcie wahadła w stronę Draghi, bardziej gołębio nastawionego Południowca, jako prezesa EBC.

Berlin jest raczej nieskory do demonstrowania, jak bardzo mu zależy na przeforsowaniu do EBC linii monetarnej rzetelności w niemieckim wydaniu. Ministerstwo finansów odmówiło komentarzy, a rzecznik kanclerz Angeli Merkel powiedział, że żadna decyzja jeszcze nie zapadła.

Ministrowie finansów uzgodnili w poniedziałek, że dokonają wyboru wiceprezesa EBC podczas spotkania 15 lutego. I ta rekomendacja trafi do szefów rządów, którzy przegłosują ją podczas marcowego szczytu.

Berlin wie, że Paryż nie zaakceptuje posiadania przez Niemcy dwóch miejsc w radzie EBC. Rozwiązanie mogłoby polegać na zaoferowaniu Jürgenowi Starkowi, głównemu ekonomiście EBC i członkowi rady, najwyższego stanowiska w Bundesbanku, dzięki czemu zwolniłoby się miejsce dla Francji.