Zostanie też zmodyfikowana oferta dla firm mikro i sektora MSP. – Zamierzamy rywalizować na tym polu z innymi bankami detalicznymi. Dlatego dla przedsiębiorców wprowadzimy nowe, atrakcyjne produkty. Zależy nam bowiem na pozyskaniu aktywnych klientów, którzy prowadzą mikrofirmy, jak i przedsiębiorców z sektora MSP - dodał. Właścicielom najmniejszych bank zaoferuje konta z bezpłatnymi przelewami do ZUS i Urzędu Skarbowego oraz z obniżonymi opłatami za pozostałe przelewy elektroniczne. Chcący skorzystać z nowej oferty mogą otrzymać tzw. limit overdraft czyli możliwość przekraczania salda debetowego na rachunku bieżącym. Będzie wyznaczany w oparciu o średnie wpływy z ostatnich 6 miesięcy.

BOŚ (BOS) odstępuje też od oferty pakietowej. – Klienci nie chcą płacić za coś, z czego nie zawsze korzystają. Ponadto wyklucza ona w zasadzie indywidualne podejście do potrzeb klienta. Dlatego na początku lutego bank wprowadzi na rynek nowe konto z bardzo elastyczną formułą usług dodatkowych - zapewnia prezes Klimczak. Zamiast tego bank zaoferuje tani produkt, do którego będzie można dokładać kolejne „cegiełki” usług, budując możliwie najbardziej efektywny rachunek. Bank będzie premiował klientów korzystających z internetu. Liczy, że ze wspomnianych 100 tys. nowych klientów aż 60 proc. otworzy rachunek elektroniczny. Aby zachęcić, zamierza np. obniżać oprocentowanie kredytu na takim rachunku wraz z rosnącymi obrotami na koncie. – W tym celu jeszcze w styczniu zainstalujemy nowoczesne rozwiązania systemowe - zapewnił prezes BOS. Aby rozwinąć akcję kredytowania - zwykłego biznesowego jak i hipotecznego - BOŚ planuje powiększyć kapitał zakładowy w I półroczu br. o 100 mln zł. - Nastąpi to poprzez emisję akcji lub obligacji. Na potrzeby banku wystarczy to na dwa lata - dodał.

W tej chwili BOŚ obsługuje mniej więcej po równo klientów korporacyjnych, samorządy i klientów indywidualnych. Sieć placówek ma jednak skromną - 104 w całej Polsce. – W najbliższym czasie nie będziemy jej powiększać lecz modernizować istniejące już oddziały. Zmienimy nie tylko wyposażenie i wystrój, ale niekiedy i lokalizację aby klienci indywidualni mieli lepszy dostęp, gdyż dotychczas była głównie dostosowana do klientów instytucjonalnych - mówi prezes Klimczak.

Dla wszystkich bank uruchamia specjalne linie kredytowe ze środków banków zagranicznych. 30 mln euro pożyczy od kontrolowanego przez rząd niemiecki banku KfW Bankengruppe. Środki przeznaczy na kredyty dla osób fizycznych, małych i średnich firm oraz samorządów, a także spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.  – Środki będą przeznaczone na inwestycje związane z ochroną klimatu, a kredyt przyznawany nawet na 10 lat. Przy wykorzystaniu będą obowiązywać surowe kryteria, podobnie jak w Niemczech - mówi wiceprezes Krzysztof Telega.

W grudniu 2009 r. bank podpisał umowę o otwarciu linii kredytowej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Finalizowana jest też umowa z bankiem Rozwoju Rady Europy. – Łącznie do wzięcia - przez samorządy, przedsiębiorstwa komunalne oraz małe i średnie firmy - jest 165 mln euro - zapewnia wiceprezes Telega.