Budżet może wzbogacić się wkrótce o kolejne kilka miliardów złotych ze sprzedaży akcji spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Ministerstwo Skarbu chce wkrótce sprzedać m.in. pakiet akcji spółki paliwowej Lotos. Według doniesień PAP w czwartek i piątek budowana będzie księga popytu, a transakcję będzie organizować czterech brokerów: Ipopema oraz biura maklerskie banków ING, BRE i Citigroup. O przydziale akcji zdecyduje Ministerstwo Skarbu, a w grę wchodzi sprzedaż od 10 do 12–13 proc. akcji spółki. Pakiet 13 proc. akcji Lotosu wart jest obecnie na GPW około 500 mln zł.

>>> Polecamy: Po sprzedaży pakietu KGHM czas na Lotos

Po Lotosie w ciągu kilku tygodniu do inwestorów ma trafić 16 proc. akcji firmy energetycznej Enea. Firma poinformowała, że zamknięcie oferty planowane jest na luty tego roku. Akcje mają trafić do wybranych inwestorów instytucjonalnych w Polsce i za granicą. Globalnym koordynatorem i współprowadzącym księgę popytu jest Credit Suisse, a Citigroup Global Markets Limited, DM Banku Handlowego i UniCredit są współprowadzącymi księgę popytu.

Zaraz potem Skarb Państwa zaprosi inwestorów branżowych do kupna pakietu kontrolnego spółki. – Pełna prywatyzacja Enei możliwa jest w połowie tego roku – powiedział w rozmowie z PAP Jan Bury, wiceminister skarbu. Skarb Państwa ma 67,05 proc. akcji Enei. Według wczorajszych wycen giełdowych 16-proc. pakiet akcji spółki był wart ok. 1,4 mld zł. Na początku stycznia Skarb Państwa sprzedał za ponad 2 mld zł 20 mln akcji KGHM. To 10 proc. akcji. Ponad połowa oferty trafiła do polskich inwestorów instytucjonalnych.

Sprzedaż akcji spółek przez Skarb Państwa ma pomóc w pokryciu potrzeb budżetu państwa.