Kolejna nowoczesna inwestycja rusza w Polsce. W fabryce koreańskiej firmy LG w Kobierzycach ruszy montaż odbiorników w technologii 3D.

>>> Polecamy: Ceny telewizorów wciąż będą spadać w tym roku

Polskie fabryki zasilają Europę

– W 2009 roku w Polsce wyprodukowano ponad 20 mln telewizorów. Szacunki na 2010 rok mówią, że do 80 proc. telewizorów LCD sprzedawanych w Europie będzie pochodziło z polskich fabryk – mówi Michał Kanownik ze Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego. LG zadebiutuje u nas z 3D już w kwietniu. Planowana globalna sprzedaż 400 tys. telewizorów w roku 2010 i kolejnych 3,4 mln sztuk w roku 2011 ma zapewnić tej firmie pozycję lidera.

Do wejścia na ten rynek szykują się jednak inni gracze. Produkcję odbiorników w technologii 3D zadeklarowali też Samsung, Sony i Sharp. – Rozpoczęcie przez nich sprzedaży w Europie wiąże się z uruchomieniem produkcji telewizorów 3D w fabrykach w Polsce. A to oznacza jeszcze mocniejszy udział naszego kraju na arenie europejskiej w produkcji odbiorników – uważa Michał Kanownik.

Jak mówi Jacek Klekowski, dyrektor zarządzający w Sharp Electronics Poland, na targach CES w styczniu 2010 r. firma zaprezentowała telewizor z technologią 3D, który już w tym roku wejdzie do sprzedaży. Jego zdaniem w tym roku technologia 3D będzie nowością. W przyszłym i kolejnym roku powinna być już powszechna, co oznacza poważne zagrożenie dla wciąż raczkującej Blu-Ray. Jak zauważają eksperci, sprzedaż DVD systematycznie spada już od jakiegoś czasu, a Blu-Ray nie rośnie tak szybko, jak by sobie tego życzyli producenci. Dlatego pojawiła się konieczność wprowadzenia nowej technologii. Przyszłość rynku to 3D w wysokiej rozdzielczości.

Z czego wynikają tak dobre perspektywy nowej technologii, która zdaniem ekspertów może zastąpić Blu-Ray. Według Ireneusza Smaga, wiceprezesa LG Electronics Polska, telewizor przekształca się w centrum multimedialnej rozrywki, wykraczając daleko poza rolę urządzenia do wyświetlania obrazu. – Odchodzimy od standardowego oglądania telewizji i rozpoczynamy nową erę interaktywnego korzystania z telewizora – uzupełnia Ireneusz Smaga.

3D nie takie drogie

Wejście innych graczy na ten rynek oznacza wojnę cenową na rynku nowej technologii. LG zapewnia, że jej telewizor 3D będzie w przystępnej cenie. Można oczekiwać, że ta technologia będzie droższa od LED, czyli telewizor 3D będzie kosztował minimum 5 tys. zł. Jednak tak jak w przypadku Blu-Ray, która od momentu wejścia na polski rynek staniała o 20–30 proc., w przypadku 3D można spodziewać się stopniowych obniżek cen.

Nie należy jednak oczekiwać już tak spektakularnych spadków cen jak w latach poprzednich. Choćby z tego powodu, że ceny telewizorów w Polsce są o około 10–15 proc. niższe niż u naszych zachodnich sąsiadów. Rocznie w Polsce sprzedawane jest niecałe 2 mln telewizorów.