Zdaniem ekspertów z biura Reflex powoli zaczynamy odczuwać efekty tańszej ropy naftowej na rynkach światowych. Ceny hurtowe zaczęły spadać jeszcze przed 10 stycznia, a w mijającym tygodniu odnotowano pierwsze obniżki cen detalicznych.

Reflex wyliczył, że średnio litr benzyny Eurosuper 95 kosztuje około 4,38 zł, czyli trzy grosze mniej niż przed tygodniem. Do 4,04 zł/l spadła w tym tygodniu średnia cena diesla - jest dwa grosze na litrze niższa niż przed tygodniem. Podrożał LPG, którego litr kosztuje obecnie średnio 2,18 zł, czyli 1 grosz na litrze więcej w stosunku do ubiegłego tygodnia. "Kontynuacja obniżek na stacjach potrwa co najmniej do końca miesiąca, i nie powinna jej ograniczyć piątkowa podwyżka cen w hurcie. Średni poziom cen benzyny Eurosuper 95 będzie mieścił się w przedziale 4,31 - 4,34 zł/l, a oleju napędowego 3,93 - 3,97 zł/l" - napisano w raporcie biura Reflex.

Z analizy firmy wynika, że już drugi tydzień z rzędu tanieje ropa na giełdach w Londynie i Nowym Jorku (osiągnęła poziom odpowiednio 74,23 dol. i 76,30 dol. za baryłkę). Ceny tego surowca spadły w skali tygodnia prawie o 4 proc. do najniższego poziomu od 23 grudnia 2009 roku. Oznaczać to może, że "znacznie wzrosło" prawdopodobieństwo dalszego spadku cen w rejon 70-72 dol. Analitycy portalu e-petrol.pl zwracają jednak uwagę, że mimo spadków cen na międzynarodowych rynkach naftowych, w drugiej części tygodnia osłabił się złoty. "Na naszym rynku, po spadkach w hurcie w ostatnich dniach, korekta zaczyna się także na stacjach, jednak ze względu na wspomnianą słabość waluty, może ona okazać się w sumie stosunkowo płytką" - prognozują.

Zdaniem ekspertów z portalu początek najbliższego tygodnia może być szansą do wprowadzenia obniżek cen przez koncerny zarządzające stacjami. E-petrol.pl przewiduje, że w ostatnim tygodniu stycznia 2010 benzyna bezołowiowa 95 może kosztować 4,32-4,44 zł za litr, a olej napędowy 3,92-4,04 zł. Obniżkom może nie poddać się natomiast autogaz, którego średnia ogólnopolska cena może wzrosnąć i mieścić się w przedziale 2,21-2,38 zł za litr.