Wbrew obawom konkursy w Działaniu 4.5 w programie Innowacyjna Gospodarka nie będą opóźnione. Mają one wystartować już w lutym. Kluczowe znaczenie miało zakończenie przez Ministerstwo Gospodarki prac nad zmianą rozporządzenia o udzieleniu wsparcia. Zmiana zakłada m.in. obniżenie liczby nowych miejsc pracy, które muszą powstać, by uzyskać dotacje.

– Rozporządzenie zostało skierowane do Rządowego Centrum Legislacji i czekamy na jego podpisanie – mówi Klaudia Imach z resortu gospodarki. Dodaje, że po jego wejściu w życie ministerstwo będzie gotowe do ogłoszenia nowych konkursów. Na razie nie jest znany dokładany termin ich rozpoczęcia, ale należy się spodziewać, że nastąpi to w lutym. Podobnie jak w 2009 roku nabór będzie odbywał się w trybie ciągłym, do końca roku.

Według Pawła Tynela z firmy doradczej Ernst & Young, urzędnicy stanęli na wysokości zadania i szybko uporali się ze zmianą prawa. Dzięki temu firmy, które nie zdążyły złożyć wniosków o unijne wsparcie w ubiegłym roku, nie będą zbyt długo czekać na nowe szanse. Wsparcie w ramach Działaniu 4.5 jest adresowane do inwestorów zagranicznych, którzy chcą w Polsce zrealizować duże projekty o wartości ponad 160 mln zł lub stworzyć centrum usług wspólnych.

Do tej pory z uwagi na kryzys oraz wyśrubowane kryteria dotacje na inwestycje tego typu nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wsparcie w wysokości 100 mln zł na nową fabrykę silników samochodowych dostał tylko Fiat. Więcej chętnych było na wsparcie na budowę centrów usług. O dotacje z UE na ten cel z powodzeniem ubiegały się takie firmy, jak Nokia, General Electric Polska, Asseco Poland czy H&M.