Według agencji Bloomberg, to firma Mitsubishi Heavy Industries zostanie wybrana do budowy elektrowni jądrowej w Północnej Europie w 2011 roku. Japońska firma pokona tym samym jednego ze swoich największych konkurentów na rynku energetycznym, francuski koncern Areva. 

Będzie to pierwsze przedsięwzięcie Japończyków na terenie Europy. Mają oni nadzieję, iż dzięki budowie 1,7 megawatowej elektrowni, zdobędą nowych klientów na europejskim kontynencie. Pozwoli im to na dalszą, tym razem globalną ekspansję. 

Jak na razie Mitsubishi Heavy Industries znane jest przede wszystkim w Azji, do swojego dorobku może m.in. zaliczyć 24 elektrownie atomowe na terenie Japonii oraz największy reaktor jądrowy na świecie. Działalność firmy nie opiera się jednak wyłącznie na rynku energetycznym, koncern zajmuje się także produkcją urządzeń hutniczych, maszyn przemysłowych, okrętów oraz statków kosmicznych. Podobnie jednak jak rozwiązania z dziedziny energetyki nie są one tak popularne na Starym Kontynencie tak jak w Azji.

Ostateczna decyzja w sprawie wyboru wykonawcy zapadnie w ciągu najbliższych tygodni.