Koncern poinformował też, że prowadzi rozmowy ze związkiem zawodowym United Steel Workers w sprawie określenia liczby pracowników, którzy powrócą do huty Warren. Jeszcze do końca stycznia do pełnej produkcji wróci koksowania Mountain State Carbon.

W połowie stycznia północnoamerykański oddział rosyjskiego koncernu podniósł ceny w USA o około 6 proc. w reakcji na silny popyt. Była to zresztą trzecia podwyżka od początku grudnia. Severstal jest w Ameryce czwartym pod względem wielkości producentem stali. Firma zawiesiła produkcję huty Warren w lutym zeszłego roku z powodu pogarszających się warunków ekonomicznych i spadku popytu. 

Severstal przejął amerykańską hutę zaledwie pół roku wcześniej, w lipcu 2008 roku. 

Na rosyjskim rynku kapitałowym panuje przekonanie, że Severstal wystąpi z pierwotną ofertą publiczną pod koniec tego roku, lub na początku roku 2011. Według Rubena Aganbegjana, prezydenta rosyjskiego banku inwestycyjnego Renaissance Capital w Moskwie, w wyniku emisji spółka może pozyskać z rynku ponad 20 mld dolarów.

Na 30 września zadłużenie Severstalu wynosiło 7,9 mld dolarów. Od 2006 roku firma wydała 4 mld dolarów na akwizycje w USA i Europie. Zagraniczne operacje koncernu nie były rentowne od czterech kwartałów z rzędu wskutek spadku cen stali.