Sieć zatrudnia informatyków, którzy mają opracować usługę pozwalającą konsumentom wymieniać używaną elektronikę użytkową na kupony podarunkowe Amazona. Ta decyzja odzwierciedla wzrost zainteresowania handlem wymiennym wynikający między innymi z faktu, że amerykańscy konsumenci na nowo zaczynają doceniać cnotę oszczędności. Z kolei wiodące sieci handlowe, takie jak Wal-Mart, Target i Costco, nawiązują sojusze z firmami świadczącymi różnego rodzaju usługi on-line.

„Ludzie wymieniają sprzęt na coraz lepszy i wspanialszy, a tymczasem istnieje mnóstwo wartościowych, absolutnie sprawnych produktów, które potrzebują nowego domu”, głosi ogłoszenie Amazona. „Pomagamy znaleźć tym urządzeniom nowych właścicieli, tworząc otwarte miejsce wymiany”. W tym miesiącu Amazon uruchomił wstępne partnerstwo recyklingowe i program handlu wymiennego elektroniką użytkową z CExchange, jedną z internetowych firm, które rozwinęły się w ostatnich latach, skupując zużyty sprzęt elektroniczny w porozumieniu z sieciami handlowymi.

Best Buy, największa amerykańska sieć handlowa specjalizująca się w elektronice użytkowej, była jedną z pierwszych firm, która uruchomiła platformę do handlu wymiennego laptopami, telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami. Zrobiła to z pomocą swojej zależnej spółki internetowej Dealtree, przejętej w 2008 roku.

Wszystkie te usługi oferują klientom szacowaną wartość produktu mającego podlegać wymianie i następnie wysyłają kupony podarunkowe sieci o tej wartości, kiedy już otrzymają towary pocztą. Niektóre zachęcają również konsumentów do wysyłania w celu recyklingu tych dóbr, które ich zdaniem nie mają już wartości, dostarczając w tym celu darmowy transport. Dealtree odsprzedaje odzyskane produkty na osobnej stronie internetowej Cowboom.com. Z kolei firma Gazelle, która współpracuje z Wal-Martem i Searsem, podaje, że wykorzystuje w tym celu sieć punktów sprzedaży detalicznej i hurtowej.

Amazon wszedł na rynek handlu wymiennego w marcu zeszłego roku, uruchamiając internetową platformę do handlu używanymi grami wideo. Podobne przedsięwzięcia dotyczące gier uruchomiły wcześniej Best Buy i Wal-Mart. Zachęcił je do tego sukces, jaki sieć GameStop odniosła, handlując grami komputerowymi z drugiej ręki. Amazon następnie rozszerzył swoją usługę na DVD, a w grudniu zaczął skupować i odsprzedawać podręczniki uniwersyteckie.

Amazon poda wyniki za IV kwartał w czwartek. Analitycy oczekują, że firma poinformuje o skoku sprzedaży o ponad 30 proc., do około 9 mld dol.