Indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo z siedzibą w Monachium, który obrazuje nastroje wśród niemiecki przedsiębiorców, wzrósł w styczniu do 95,8 pkt. z 94,6 pkt w grudniu. Jest to najwyższy poziom tego indeksu od lipca 2008 roku.

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga spodziewali się, że indeks wzrośnie do 95,1 pkt. Główną siłą napędową nastrojów przedsiębiorców w Niemczech jest wzrost eksportu (głównie przez popyt w krajach azjatyckich). Jak podają analitycy, po podaniu tej informacji nastąpił wzrost wartości euro w stosunku do dolara.

"Kurs EUR/USD zareagował wzrostem na opublikowane dane. O godzinie 10:12 para ta testowała poziom 1,4103 dolara wobec 1,4089 tuż przed publikacją. Jest jednak wątpliwe czy kolejne godziny przyniosą dalsze umocnienie euro. Słabe nastroje na rynkach globalnych oraz utrzymujący się od dłuższego czasu nienajlepszy sentyment do wspólnej waluty, raczej każą przygotować się na spadki, niż na próbę odrabiania nocnych strat (kurs spadł z 1,4178 do 1,4071 dolara)" - powiedział analityk X-Trade Brokers Marcin Kiepas.