Mimo że projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego regulującego zasady wsparcia dla przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci przez kryzys, ujrzał światło dzienne na początku stycznia, to do tej pory nie zajął się nim rząd. Jest to niezbędne, bo tryb udzielania pomocy musi zaakceptować Komisja Europejska. Czasu jest mało, bo kryzysowe dotacje muszą zostać wypłacone do końca roku.

Pod koniec 2008 roku Bruksela wprowadziła pakiet antykryzysowy, który miał pobudzić unijną gospodarkę. Jednym z jego elementów są dotacje w wysokości do 500 tys. euro dla firm, które ucierpiały z powodu kryzysu. Dotacje miały mieć formę pomocy bezzwrotnej. Wsparcie ze środków unijnych może wynosić 100 proc. kosztów inwestycji.

Niestety, przez cały ubiegły rok polskim urzędnikom nie udało się przygotować odpowiedniego rozporządzenia. Jego projekt resort rozwoju przedstawił dopiero w pierwszym tygodniu stycznia, choć już we wrześniu został on zaakceptowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu. To była ważna decyzja, bo dotacje kryzysowe mają być wypłacane przez samorządy wojewódzkie, a pieniądze na nie mają pochodzić z regionalnych programów operacyjnych.

– Nawet jeśli dotacje zostaną szybko uruchomione, to pieniądze trafią do firm dopiero pod koniec roku. Jeśli przedsiębiorca przetrwał na rynku dwa lata kryzysu, oznacza to, że sobie z nim poradził i nie musi sięgać po specjalną pomoc – mówi Marzena Chmielewska, dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych w PKPP Lewiatan.

Zastrzega jednak, że wejście w życie przepisów, które umożliwią wypłatę dotacji, nie jest równoznaczne z ich uruchomieniem. Województwa w ekspresowym tempie będą musiały wygospodarować środki z własnych programów operacyjnych. Jest to wątpliwe, bo w tym roku w większości regionów wyczerpią się pieniądze na wsparcia inwestycyjne z funduszy unijnych dla firm.

Według MRR, kryzysowe dotacje czekają na decyzję rządu, które umożliwią skierowanie programu pomocy do KE. Może się to już stać na początku lutego. Bruksela obiecała, że jej decyzja zapadnie szybko. – Rozporządzenie jest dodatkowym instrumentem udzielania pomocy w ramach RPO i nie wstrzymuje możliwości wydatkowania środków dla firm w ramach tych programów – mówi Anna Konik-Żurawska, rzecznik prasowy MRR.

Brakuje wsparcia na szkolenia

Kryzysowe wsparcie inwestycyjne dla firm nie jest jedynym, które jeszcze nie ruszyło. Nie wystartował także rządowy program „Szkolenia zamiast zwolnień”, który przewiduje przyznawanie pomocy dla firm na szkolenie pracowników. Z planów rządu wynika, że miały z niego skorzystać przedsiębiorstwa planujące zwolnienia. Mogły one liczyć na maksymalnie 500 tys. euro bezzwrotnej pomocy ze środków unijnych. Jednak do tej pory nie weszły w życie rozporządzenia, które wprowadzałby to rozwiązanie w życie.