Eduardo Montauban, przewodniczący stowarzyszenia peruwiańskich producentów kawy, zapowiada wzrost dostaw z Peru o 12 proc. „Firmy zwiększają zamówienia, ponieważ nasza Arabica jest tańsza od kolumbijskiej, a jej jakość bardzo się poprawiła w ostatnich latach”- zachwala peruwiańskie „czarne złoto” Mantauban. Koncerny spożywcze mają w tym roku wywindować eksport kawy z Peru. W 2008 roku 78 proc. zamówień Starbucksa pochodziło z Ameryki Łacińskiej.

W ciągu ostatnich 10 lat produkcja kawy w Peru podwoiła się, a plantacje w tym kraju to 370 tysięcy hektarów. Południowoamerykański kraj w 2009 roku spadł z piątego na szóste miejsce w rankingu największych globalnych dostawców kawy, ale nadal jest liderem na świecie w produkcji kawy organicznej.

Do zwiększenia upraw peruwiańskich rolników zachęcać będą rosnące ceny kawy, po wyjątkowo słabych tegorocznych zbiorach w Brazylii, Wietnamie i Meksyku. Międzynarodowa Organizacja Kawy (International Coffee Organization) szacuje, że tegoroczna produkcja spadnie o 2,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego.